Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Arcelor 'Ayrı Dünyaların Şirketiyiz' Dedi, Mittal'in Teklifini Kabul Etmedi

Arcelor 'Ayrı Dünyaların Şirketiyiz' Dedi, Mittal'in Teklifini Kabul Etmedi

Sabah Gazetesiünya çelik sektörünün bir numarası Mittal'in yaptığı 22.7 milyar dolarlık satın alma teklifi Arcelor yönetim kurulunda oy birliğiyle reddedildi. Cuma günü yapılan teklife, Arcelor'un soğuk baktığı açıklanmıştı. Dün şirketten yapılan resmi açıklamada "Mittal ile aynı stratejik vizyonu, iş modeli ve değerlerini paylaşmıyoruz' denildi.

Üç saatlik toplantının ardından yapılan açıklamada, diğer hissedarlara da 'Hisseleri Mittal'e satmayın' çağrısı yapıldı. Zira Arcelor hisselerinin yüzde 85 seviyesindeki kısmı borsada işlem görüyor. Ancak yönetim kurulu hayır' cevabı da verse, hissedarlar hisselerini Mittal'e satma hakkına sahip. Hissedarlar arasında en büyük paya sahip olan, yüzde 6'ya yakın bir hisseyle Lüksemburg devleti. Belçika'nın güneyindeki Wallonia bölgesinin de yüzde 3 seviyesinde Arcelor hissesi bulunuyor. Çalışanların elindeki yüzde 2 hisse ile birlikte yüzde 11'lik hissenin Mittal'in karşısında olduğu yorumu yapılıyor. Buna neden olarak da muhtemel fabrika kapatmaları nedeniyle oluşacak iş kayıpları gösteriliyor.

Mittal'in cevabı
Mittal'in teklifi, her Arcelor hissesini 28.21 Euro'dan değerlendiriyordu. Ancak teklifin ardından Arcelor hisseleri yüzde 26 yükselerek 28 Euro seviyesine çıktı. Bu yükselişin daha yüksek bir teklif beklentisi nedeniyle yaşandığı üzerinde duruluyor. Mittal'in bugün Paris'te bir basın toplantısıyla cevabını vereceği bildiriliyor. İlk teklif yüzde 25 nakit ve yüzde 75 hisse şeklindeydi. Mittal Steel'in yüzde 88 hissesi Mittal Ailesi'ne aitken, Arcelor birleşmesinden sonra oran yüzde 51'e düşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelor-ayri-dunyalarin-sirketiyiz-dedi-mittalin-teklifini-kabul-etmedi_40908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!