Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataköy Arazisi 850 Milyon YTL’ye Sinpaş’ın

5 milyon YTL’lik artırım aralığı uygulanan ihalede, 9’uncu turda Simpaş-Kat Turizm 850 milyon YTL teklif ederken, Akdeniz İnşaat 845 milyon YTL’lik teklifinden daha yükseğe çıkamayacağını bildirdi. İhale teknik olarak sonuçlanırken, TOKİ teklifi değerlendirip sonucu firmaya bildirecek.

NTV
Ataköy Arazisi 850 Milyon YTL’ye Sinpaş’ın

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul-Ataköy sahil şeridinde bulunan 125 bin metrekareye yakın arsa için çıkılan ihaleyi sonuçlandırdı. 650 milyon YTL muhammen bedel üzerinden yapılan ihaleye Ağaoğlu’na bağlı Akdeniz İnşaat ve Sinpaş-Kat Turizm katıldı. 5 milyon YTL’lik artırım aralığı uygulanan ihalede, 9’uncu turda Simpaş-Kat Turizm 850 milyon YTL teklif ederken, Akdeniz İnşaat 845 milyon YTL’lik teklifinden daha yükseğe çıkamayacağını bildirdi. İhale teknik olarak sonuçlanırken, TOKİ teklifi değerlendirip sonucu firmaya bildirecek.

İhale Komisyonu Başkanı TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, ihalenin teknik olarak tamamlandığını belirtirken, arsanın satışının yüzde 18’lik KDV’den muaf olduğunu hatırlattı. Göktayoğlu, şartname gereği, en yüksek teklifi veren firmanın iki iş günü içinde teklif tutarının yüzde 4’ünün TOKİ hesabına yatırılması gerektiğini, ihale komisyonunun buna göre değerlendirme yaparak sonucu bildireceğini söyledi.

Çelik: Nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz

İhalede en yüksek teklifi veren Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, ihaleden sonra yaptığı açıklamada, Katarlı bir firmayla stratejik ortaklıklarının bulunduğunu ama bu ihale konusunda henüz onlarla konuşmadıklarını belirterek, “İhaleyi aldıktan sonra oturup müzakere edeceğiz” dedi.

Çelik arsanın fiyatına ilişkin olarak şunları söyledi: “Bu gayrimenkul aslında bu değerde değil ama satan iyi satıyor. Onun için değerli. İstanbul’da son dönemde satılan gayrimenkuller hepimizin dikkatinde. Bunların fiyatı serbest piyasa düşünüldüğünde bu değerde değil ama yarışma söz konusu olunca yarışma atmosferiyle bir miktar fazla değeri gözden çıkarabiliyorsunuz. Biz buraya 850 milyon YTL verdik. Şimdi bunu nasıl çıkaracağımızı oturup hesap edeceğiz. Çok emin değilim doğrusu.”

Ağaoğlu: İyi paraya satıldı, hayırlı olsun

İhalede 845 milyon YTL’de kalan Akdeniz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da yaptığı açıklamada, buraya lüks bir proje yapmayı düşündüklerini belirterek, “İyi bir paraya satıldı. Alana da satana da, ülkeye de hayırlı olsun” dedi.

Yarısından fazlası yeşil alan olacak

Ataköy Konakları ile Marmara Denizi arasında kalan 124 bin 980 metre kare büyüklüğündeki arsanın yarısı, 68 bin metre karelik bölümü, TOKİ’nin sözleşmeye koyacağı özel maddeyle yeşil alan olarak korunacak, park ve yeşil alan olarak düzenlenerek halkın kullanımına açılacak. Uzun bir sahil şeridine sahip arsanın bu bölümüne kapalı inşaat yapılamayacak.

Yatırımcılar, bölgeye; otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü, gösteri spor ve eğlence tesisleri kurabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoy-arazisi-850-milyon-ytlye-sinpasin_63894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!