Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ata'nın Yaylası İlgiye Muhtaç

Ulu Önder Atatürk’ün emriyle Ankaralıların yoğurt, peynir ve tereyağı ihtiyacını karşılaması için Çubuk ilçesine kurulan mandıra, bugün harabe haliyle vatandaşların tepkisini çekiyor.

Hürriyet Gazetesi
Ata'nın Yaylası İlgiye Muhtaç

Ulu Önder Atatürk’ün emriyle Ankaralıların yoğurt, peynir ve tereyağı ihtiyacını karşılaması için Çubuk ilçesine kurulan mandıra, bugün harabe haliyle vatandaşların tepkisini çekiyor.

16 Haziran 1935’te Çubuk’u ziyaret eden Ulu Önder Atatürk, Karagöl ile Aydos Yaylası arasındaki bölgenin küçükbaş hayvancılığa müsait olması üzerine buraya merinos koyunlarının yetiştirildiği bir mandıra açılması talimatını verdi.

Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) bağlı olarak uzun süre Ankaralıların yoğurt, peynir ve tereyağı ihtiyacını karşılayan mandıra, Ulu Önder’in hayatını kaybetmesinin ardından bir süre daha üretime devam etse de sonraki yıllarda çeşitli gerekçelerle kapatıldı.

Aradan geçen yıllarda çatısı çöken ve duvarları yıkılan mandıra, günümüzde çevredeki köylüler tarafından ağıl olarak kullanılıyor.

AOÇ yönetimine çağrı

Çubuk Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Şuayip Yaman, Atatürk’ün Çubuk’u ziyaret ettiği dönemde belediye başkanının kayınvalidesi Firdevs Gökşin’in babası Hamdi Gedikoğlu olduğunu söyledi. Yaklaşık iki yıl önce yaşamını yitiren kayınvalidesinin, o ziyaretle ilgili anılarını sürekli kendilerine anlattığını belirterek, şunları kaydetti:

"Atatürk’ün emriyle kurulan mandıraya, yöre halkı bugün hala 'Atatürk’ün Yaylası' diyor. Kurulduğu dönemde Ankaralıların yoğurt, peynir ve tereyağı ihtiyacını karşılayan bu mandıra, daha sonraları kaderine terk edilmiş. Köylülerin ağıl olarak kullandığı yapı, tarihi bir niteliğe sahip. AOÇ ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Atatürk’ün bu mirasına sahip çıkmasını istiyoruz."

Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı (CUDEF) Recep Taş da mandıranın restore edilerek Çubuk’un tarihi mirasları arasında yerini alması gerektiğini belirterek, Atatürk’ün maneviyatının yapıya ayrı bir anlam yüklediğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atanin-yaylasi-ilgiye-muhtac_74199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!