Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataşehir'de Kadrolaşma Sürüyor

AKP Hükümetinin bazı ilçeleri birleştirip, bazılarını parçalayarak yeni ilçeler oluşturması üzerine Kadıköy'den 7 mahalle de ayrılarak Ataşehir'e bağlandı. "Erengazi" olacağı söylenen yeni belediyenin adının bir gecede "Ataşehir" olarak isim değişikliğine uğraması ise bölge halkının itirazlarının durdurma çabası olarak algılandı.

Gazete Kadıköy
1 Ataşehir'de Kadrolaşma Sürüyor

AKP Hükümetinin bazı ilçeleri birleştirip, bazılarını parçalayarak yeni ilçeler oluşturması üzerine Kadıköy’den 7 mahalle de ayrılarak Ataşehir’e bağlandı. "Erengazi" olacağı söylenen yeni belediyenin adının bir gecede "Ataşehir" olarak isim değişikliğine uğraması ise bölge halkının itirazlarının durdurma çabası olarak algılandı.

Cumhuriyet Halk Partisi yeni oluşturulan ve kapatılan belediyelerle ilgili yeni düzenlemeye itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açtı. Ancak dava henüz sonuçlanmadan AKP Hükümeti kadrolaşmaya gitti. Henüz ortada olmayan Ataşehir Belediyesi’ne bir kaymakam ve ilçe milli eğitim müdürü atandı.

AKP Kadıköy İlçe Başkanı Muharrem Ödemiş'in Ataşehir Gazetesi’ne yaptığı açıklamalara göre, Ataşehir ilçesi sınırları Göztepe köprüsü baz alınarak yeniden belirlendi. Dolayısı ile Libadiye Caddesi’nden başlayarak Örnek Mahallesi, Fetih Mahallesi, Esatpaşa Mahallesi ve Mustafa Kemal Mahallesi de Ataşehir ilçesi sınırlarına dahil edildi.

Kadıköy'e bağlı 7 mahalle (Yenisahra, Barbaros, İçerenköy, K.Bakkalköy, Atatürk, İnönü, Kayışdağı) ile Ümraniye'ye bağlı Yeni Çamlıca Mahallesi ve Samandıra'ya bağlı Ferhatpaşa Mahallesi ile birlikte toplam 13 mahalleden oluşan bir bölge oluşturularak ilçe sınırları düzenlendi. Erengazi ilçesi olarak ayrılması planlandığı zamanlarda Maltepe’ye bağlı Fındıklı Mahallesi’nin de bu yeni ilçe sınırları içerisine dahil edilmesi düşünülüyordu.

Ancak yeni ilçenin adı Ataşehir olarak değiştirildikten sonra Fındıklı sınır dışında bırakıldı. AKP Hükümeti’nin yeni ilçe sınırlarını belirlerken siyasi endişeler taşıdığı yaygın bir görüş. Yıllardır Kadıköy’ün yerel yönetimine talip olan ancak CHP’nin kalesi olarak görülen Kadıköy’ü ede edemeyen AKP’nin ilçeyi parçalayarak ile geçirmeyi planladığı söyleniyor.

Ataşehir finas merkezi oluyor

Ataşehir’in yeni bir ilçe olarak ayrılıp ayrılmayacağı Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karara bağlı. Ancak ayrılmasa dahi Hükümet Ataşehir’i finans merkezi yapmayı planlıyor. Merkez Bankası başta olmak üzere 3 kamu bankasının da bölgeye taşınacak olması Ataşehir’deki arsa değerlerinin de ikiye katlanmasına sebep olacak. Merkez Bankası’nı bütün itirazlara rağmen Ataşehir’e taşımakta kararlı olan AKP Hükümeti bankayı İstanbul’a taşıyabilmek için gerekli kanun tasarılarını TBMM’ye gönderdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre bankanın merkezinin İstanbul’da olmasını düzenleniyor. Banka meclisi toplantılarının da İstanbul’da yapılmasını öngören tasarı, Merkez Bankası Risk Merkezi’ne ilişkin bankanın kanununda yer alan hükümleri yürürlükten kaldırıyor. Yasa kabul edilip yürürlüğe girer ise bankanın taşınma işlemi 2 yılda tamamlanacak. Bakanlar Kurulu, bu süreyi uzatabilecek.

Belediye hizmetlerinde aksama olur

Ataşehir olarak Kadıköy’den ayrılan mahallelerin Nisan 2009’dan sonra kaliteli belediye hizmeti alamayacağının altını çizen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk bu konuda şunları söyledi: "Ataşehir’e, Üsküdar ve Ümraniye’den bağlanan mahalleler geri kalmış mahalleler. Yeni kurulan belediye tüm ekonomik gücünü o mahallelerin gelişmesine harcayacak. Dolayısıyla Ataşehirliler Kadıköy Belediyesi’nden aldığı kaliteli hizmeti bir müddet alamayacak, o bölgelerin kalkınmasını bekleyecek."

AKP’nin zihniyetinin temelinde gelişmekte olan bölgeleri boşaltmak, buraları ucuza kamulaştırarak büyük firmalara satmak olduğunu vurgulayan Başkan Öztürk, "Özellikle Yenisahra, Barbaros, Esatpaşa gibi Ataşehir’in çevresinde olan mahalleleri bekleyen tehlike bu" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/atasehirde-kadrolasma-suruyor_62786.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Selami efendi rant diyor, başka şey demiyor.Ataşehirde kiralanmadık alan bırakmadı. Sahan Restaurant, Mardinliler derneği yardımcısı Mardinli Ensari efendinin katkıları ile peşkeş çekildi. AYIP.! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!