Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataşehir'de Konut Fiyatları Yüzde 30 Arttı

Sanayi bölgelerine yakınlığı ve son dönemde hayata geçirilen nitelikli konut projesi ile yıldızı parlayan İstanbul Ataşehir, işadamlarının da akınına uğradı. İş nedeniyle sık sık İstanbul'a gelen Anadolulu işadamları otel masrafından kurtulmak için stüdyo daire kiralamaya başladı.

Referans Gazetesi/Selma ŞENOL
Ataşehir'de Konut Fiyatları Yüzde 30 Arttı

anayi bölgelerine yakınlığı ve son dönemde hayata geçirilen nitelikli konut projesi ile yıldızı parlayan İstanbul Ataşehir, işadamlarının da akınına uğradı. İş nedeniyle sık sık İstanbul'a gelen Anadolulu işadamları otel masrafından kurtulmak için stüdyo daire kiralamaya başladı.

Sanayi bölgelerine yakınlığı ve düzenli yerleşimiyle Kentplus, My World, Uphill Court gibi nitelikli pek çok konut projesine ev sahipliği yapan Ataşehir, Anadolu'da yaşayan işadamlarının gözdesi oldu. İş nedeniyle İstanbul'a sık sık yolu düşen Anadolulu işadamları, otel masrafından kurtulmak için çareyi stüdyo daire kiralamakta buldu. İşadamlarının ilgisi, bölgedeki konutlara yüzde 30 prim yaptırdı.

Bölgede faaliyet gösteren Barnas Gayrimenkul'den Bülent Aydoğdu, iş merkezleri açısından tıpkı Avrupa yakasındaki Maslak kadar yoğun olan Kozyatağı İmes Sanayi Bölgesi'ne yakın olan Ataşehir'in her zaman emlak yatırımcılarının gözdesi olduğunu söyledi. Aydoğdu, "Bölge Anadolu'ya da çok yakın. Ankara'dan, Bursa'dan İstanbul'a sık gelen işadamları da burayı yerleşim yeri olarak öncelikli tutuyor. Hatta bu şekilde o kadar çok müşterimiz var ki. Bursa'da bir otomotiv şirketinin sahiplerinin, yöneticilerinin her ay 10 günleri İstanbul'da geçiyor. Otele masraf etmektense buradan 1+1 büyüklüğünde ve her ihtiyaca maksimum cevap veren dairelerden tutuyorlar. Ailece gelip kalıyorlar. Bu tür talepler nedeniyle bölgenin kira getirisi çok yüksek" dedi.

Ataşehir'de konutların, oturma amaçlı kiralanmasında çoğu zaman işyerleri ile kontrat yapılıyor. Rezidans bölgesi olma yolunda ilerleyen Ataşehir'de halen butik siteler haricinde dairelerin kiraları 800-1500 YTL arasında değişirken ikinci elde stüdyo dairelerin satış fiyatı 200 bin YTL'den başlıyor.

Konut borsası oluştu
Bölgede iki yıldır emlak danışmanlığı hizmeti veren Bülent Aydoğdu'nun verdiği bilgiye göre işadamlarının tercihi 1+1 stüdyo dairelerden yana. Bu tip daireler satışa çıktıktan en geç bir hafta 10 gün sonra alıcı buluyor. Gördüğü ilgi nedeniyle emlak yatırımcılarının da gözdesi olan bölgede konut fiyatlarının da hızlı yükseldiğine dikkat çekiliyor. Emlakçıların deyimi ile bölgede tam bir borsa oluşmuş durumda. Daire sahipleri tıpkı hisse senedi yatırımcıları gibi, konutun fiyatı belli bir seviyenin altına inince satıştaki dairesini geri çekiyor. Fiyatlar yükselince tekrar satışa çıkarıyor. En iyi fiyatı bulduğunda da satıyor. Bu nedenle de bölgede fiyatlar pek fazla düşmüyor.

Aydoğdu, "Hatta bir müşterimin elinde şu anda 14 stüdyo daire var. Bunların hepsi kiralık. Kolay kolay satmıyorlar. Satarlarsa da yöntemleri şu: Dairenin fiyatı 200 bin YTL'nin üzerine çıkarsa sat ama altına düşürse satma, geri çek şeklinde direktif veriyorlar. Bu nedenle bölgede fiyatlar kolay gevşemiyor. Fiyatların yükselişi hızlı oluyor ama bu yöntem nedeniyle düşüş o kadar hızlı gerçekleşmiyor" dedi.

Dairelerin hepsi beyaz eşyalı
Century 21 Tem Gayrimenkul yetkilisi Ebru Dündar, bölgedeki konutların şu anda maksimum primine ulaştığını düşünüyor. Dündar'a göre bölgede kısa vadede değil ama orta vadede prim imkânı sürüyor. Dündar, "Önümüzdeki 2-3 yılda yüzde 30-35 prim şansı daha var. Önemli olan uzun vadeye bakmak. Emlak piyasası her zaman Türkiye'de çok iyi bir yatırım aracı olmuştur. Ataşehir de Kozyatağı'na, TEM'e, E5'e çok yakın ve orta noktada olduğu için özellikle talep ediliyor. Homeofis çalışan işadamları ve Anadolu'dan İstanbul'a zaman zaman gelen işadamlarının talebini gözlemliyoruz. Minimum ortamda maksimum ihtiyaca cevap verecek daireler tercih ediliyor. Toplu konut alanındaki daireler çok büyük daireler değil. Hepsi beyaz eşyalı ve en fazla 8-10 yıllık daireler. Bölgede kira geliri 1000 YTL'nin altında fazla daire de yok gibi" dedi.

Yeni dairelerin fiyatları 1.5 milyon $ kadar çıkıyor
Bugün Ataşehir'in batı bölgesinde Emlak GYO'nun projelendirdiği ve üç ayrı inşaat grubu tarafından yapılan yaklaşık 7 bin 500 konutun inşaatı devam ediyor. Yine orta-üst gelir grubuna hitap eden bu projelerin yanı sıra Ataşehir'de özel firmaların devam eden pek çok projesi bulunuyor. Çoğu lüks konutlardan oluşan bu projelerin büyük bir bölümünü rezidanslar oluşturuyor. İnşa edilen yeni dairelerin fiyatları 160 bin YTL'den başlıyor, 1 milyon 500 bin dolara kadar çıkıyor.

Bölgedeki Emlak GYO projelerini de değerlendiren Bülent Aydoğdu, ilk yapılan ve çok düşük fiyattan piyasaya çıkan Kentplus'ın orta düzey bir Türk ailesini hedeflediğini belirterek projede 1+1 ve 2+1 olan dairelerin tamamının satıldığını söyledi. Aydoğdu, "İlk etapta fiyat 210 bin YTL'ydi, sonraki etaplarda 280 bin YTL'ye çıktı. Uphill Court ve My World projeleri daha yüksek bir gelir düzeyini hedeflediği için yüksek rakamlarla piyasaya çıktılar. Henüz satışı bitmediği için ikinci eli oluşmuş değil. Ama projelerden ilk alanların yüzde 20-30 kâra geçtiği görülüyor" dedi.

Yeni konutlarla bir Ataşehir daha doğuyor
Bölgede 10 yıldır faaliyet gösteren Eko Emlak yetkilisi Ahmet Elmas, yükselen faizlerden dolayı iki-üç aydır bölgede satışların durduğunu ama yüksek kira getirdiği için bölgenin yatırım özelliğini kaybetmediğini söyledi. Elmas, "Yeni projelerden ilk satın alınan daireler şu anda yüzde 30 primli görünüyor. Bölgeye on bin yeni konut yapılıyor. Adeta yeni bir Ataşehir daha doğuyor. Devam eden projelerde Kent Plus'ta metrekare satış fiyatı 1200 dolardan başladı, daha sonra 1500 dolara çıktı. Dairelerin yüzde 80'den fazlasını sattı. Uphill Court'ta satışlar yarı yarıya bitti gibi. Ağaoğlu ise bildiğim kadarıyla yüzde 10-15'ini sattı şu ana kadar. Bölgede 1+1 stüdyo dairelerin büyüklüğü 47 metrekareden başlıyor 70 metrekareye kadar çıkıyor. Kiraları 800-1200 YTL arasında, satış fiyatları ise 170-225 bin YTL arasında değişiyor. 2+1 dairelerin büyüklüğü 60 metrekareden başlıyor, kiraları 800-1500 YTL, satış fiyaları 170-300 bin YTL arasında değişiyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atasehirde-konut-fiyatlari-yuzde-30-artti_46565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!