Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Havalimanı Havaş Otobüslerine Kapatıldı Ulaşımı İETT Sağlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı İETT Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı'nda faaliyet gösteren Havaş servislerinin kaldırılması kararı aldı. Hizmet İETT tarafından verilecek. Ancak son söz yine de Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde.

Referans Gazetesi/Metin CANstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı İETT Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı'nda faaliyet gösteren Havaş servislerinin kaldırılması kararı aldı. Hizmet İETT tarafından verilecek. Ancak son söz yine de Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde.

Uzun bir aradan sonra tekrar havalimanı ile şehiriçi arasında sefer düzenlemeye başlayan ve hat sayısını artırma planları yapan İETT, Havaş'ı Atatürk Havalimanı'ndan çıkartıyor. 4 Nisan'da alınan karar ile bundan böyle havalimanına sadece İETT'nin yolcu taşıyabileceği belirtildi. Kararda çalışmaların tamamlandığı ifade edilirken, son sözü Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) söyleyecek.

Atatürk Havalimanı'nda taksiciler, İETT ve Havaş arasında yaşanan yolcu taşıma rekabetine İETT Genel Müdürlüğü ağırlığını koymak için harekete geçti.

İETT Genel Müdürlüğü Taşıtlar Daire Başkan Vekili Şükrü Var'ın imzası ile yayınlanan bir karar sonucunda bundan böyle havalimanına ücretli servis uygulaması yapılamayacağı belirtildi. Kararda şöyle denildi: "Havaş tarafından Atatürk Havalimanı ile kentin muhtelif noktaları arasında yapılan ücretli servis uygulamasının kaldırılması kararı alınmış olup, talebin kurumumuzca karşılanması için başlatılan çalışmalar bitirilme aşamasına gelmiş ve 2007 Haziran ayından itibaren Havaş servislerinin kaldırılarak yeni uygulamaya başlanması planlanmaktadır."

Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, Referans'a, "Havaş'ı tamamen mi kaldırılacağız yoksa tek hatta mı indirileceğimiz konusunda henüz net bir karara varmadık" açıklamasını yaptı.

Uçak ucuz karayolu pahalı olamaz
Uzun süredir Atakürk Havalimanı'nda yaşanan taşımacılık sorunu üzerine çalıştıklarını ifade eden Bozdoğan, artık şehir içinde kalan havalimanında İETT'nin etkin bir şekilde olması gerektiğini söyledi. "Havalimanında yolcu sayısı katlanarak arttı. Çok ucuza uçmak mümkün. Bu nedenle artık havalimanlarında pahalı karayolu taşımacılığı yapılamaz" diyen Bozdoğan, çalışmalarının sürdüğünü, İETT'nin zaten ilk seferlerini başlattıklarını hatırlattı. Bozdoğan, "Bu seferler artacak. Çalışmalarımız ve Havaş'ın son durumu da önümüzdeki ay netleşir. Ancak Havaş bugün olduğu gibi birden fazla noktaya taşımacılık yapmayacak" diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapmayan Havaş yetkilileri ise seferlerine devam ettiklerini kendilerine henüz ulaşan bir kararın olmadığını söyledi.

Havaş, taksicilerle mahkemelik olmuştu
Atatürk Havalimanı'nda taksiciler, Havaş ve kısa bir süre önce seferlere başlayan İETT arasında büyük bir rekabet yaşanıyordu. Havalimanı ile şehiriçi arasındaki 60 milyon YTL'lik yolcu taşıma pastasından en büyük payı kapma yarışının yaşandığını ve taksiciler ile Havaş arasındaki tartışmaları Referans kamuoyunun gündemine taşımıştı. Hat sayısını 10’dan 22’ye çıkaracağını açıklayan Havaş, taksicilerin tepkisini çekmişti. Havaş'ın büyüme planları ile patlak veren kavgada taksiciler "Havaş Biraz Yavaş" sloganı ile eylem yapmışlar, Havalimanı Taksicileri Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can konuyu yargıya taşıdıklarını açıklamıştı. Havaş'ın yasaları çiğneyerek büyüdüğünü iddia eden Can, şunları söylemişti: "Havaş Ulaştırma Bakanlığı'nın 4925 Karayolu Taşıma Kanunu'na uymuyor. Büyükşehir Belediyesi veya Belediye sınırları içinde kalan mücavir alanlar içinde düzenli yolcu taşımaları Büyükşehir Belediyeleri veya Belediyeler tarafından işletilebilir." Aynı dönemde İETT de 'Havalimanı artık şehiriçinde kaldı' gerekçesi İstanbul'un her noktasına taşıma yapmak için çalışmalara başladıklarını açıklamıştı.

Türkiye'nin ilk yer hizmetleri şirketi
Türkiye’nin ilk yer hizmetleri şirketi olan Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (Havaş), 1933 yılında devlet tarafından havayollarına yer hizmetleri ve ikram hizmeti vermesi amacıyla kuruldu. Özelleştirme kapsamına alınan Havaş, 1995 yılında Ciner Grubu’na satıldı. 2005 yılından ise Havaş'ın yüzde 60 hissesi, Tepe-Akfen Ventures (TAV) tarafından satın alındı. Havaş halen TAV ve Ciner Grubu ortaklığında hizmet veriyor. Havaş bugün Türkiye’de 10 uluslararası havalimanında hizmet veriyor.

10 havalimanında faaliyet gösteriyor
İstanbul-Atatürk Havalimanı
Ankara-Esenboğa Havalimanı
İzmir-Adnan Menderes Havalimanı
Antalya-Antalya Havalimanı
Adana-Şakir Paşa Havalimanı
Trabzon-Trabzon Havalimanı
Dalaman-Dalaman Havalimanı
Bodrum-Milas Havalimanı
Nevşehir-Nevşehir Havalimanı
Kayseri-Erkilet Havalimanı

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimani-havas-otobuslerine-kapatildi-ulasimi-iett-saglayacak_53356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!