Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Havalimanı'nın Taşınması 45 Saat Sürecek

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Taşınma süreci 30 Ekim 2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir" dedi...

yapi.com.tr/AA
Atatürk Havalimanı'nın Taşınması 45 Saat Sürecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezerek terminal binasında yetkililerle koordinasyon toplantısı yaptı. Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın boyutlarıyla kendi alanında dünyanın en büyüğü olacağını ifade ederek, projenin açılışına 81 gün kaldığını hatırlattı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazını 29 Ekim 2018'de açmayı planladıklarını anlatan Turhan, şunları söyledi; "Projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağlandı. Projemizin yatırım maliyeti 10 milyar 247 milyon avro. Bu proje yap-işlet-devret yöntemiyle yapılıyor. Kamu kaynağı kullanmadan, yatırımcısının finansmanını sağlayıp inşa ettiği ve işletme süresi dahilinde hazinemize 22 milyar 152 milyon avro işletme gelirinden pay verecektir.

Bu projenin yapıldığı alan bildiğiniz gibi daha önce maden sahası olarak kullanılmış, birçok maden çukurundan, gölcüklerinden ibaretti. 75 milyon metrekare alanın ıslah edilerek böyle güzel bir hizmeti meydana getirdik, bu proje kapsamında. Bu alan 15 bin futbol sahası büyüklüğünde.”

"Taşınma toplam 45 saat sürecek"
Turhan, temin edilen seyr-ü sefer sistem ve cihazlarının montaj ve kalibrasyon testlerinin 15 Ağustos’a kadar tamamlanacağını açıkladı.

Turhan, havalimanının bilet gişeleri, bagaj sistemleri, güvenlik ve gerekli olan diğer insan kaynaklarının da sağlanacağını ifade etti. Turhan, şunları kaydetti:

"Seyahat edecek misafirlerimizin konforunu sağlamak, herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için gerekli olan tüm çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Atatürk Havalimanı’nın yeni havalimanına taşınma süreciyle ilgili olarak yapacağımız çalışmalar şöyle. Atatürk havalimanı’nda yerleşik bulunan paydaşların İstanbul Yeni Havalimanı’na zamanında ve sorunsuz bir şekilde taşınması amacıyla Eylül 2016’dan itibaren 13 adet farklı komisyon ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü koordinesinde tüm paydaşlarla çalışmalar yürütülmektedir.

Bugüne kadar 65’ten fazla toplantı yapıldı. Taşınma süreci 30 Ekim 2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir."

Taşınma esnasında 70 iniş-kalkış yapılacak
Bakan Turhan, havalimanının taşınmasında güzergahının Yeşilköy-Mahmutbey-Odayeri Otoyolu güzergahının kullanılacağını söyledi. Turhan, toplam 14 bin 139 ekipmanın 3 bölümde taşınacağı bilgisini verdi.

Turhan şu bilgileri verdi:

"Öncelikle üssü Atatürk Havalimanı’nda olmayan havayolları ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesine taşınması 30 Ekim 2018 ve 31 Ekim 2018 23.59 saatleri arasında gerçekleşmiş olacaktır. Birinci aşamada Türk Hava Yolları (THY) dışındaki Atatürk Havalimanı üssü olan havalimanları ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınması yapılacaktır. Bu süre 30 Ekim 2018 saat 19’da başlayacak, 31 Ekim 2018 saat 18.59’da tamamlanmış olacaktır.

İkinci aşamada THY ve TGS yer hizmetleri firmamızın taşınması amacıyla 12 saatlik periyodlar Atatürk Havalimanı’nda tüm operasyonların durdurulması, İstanbul Yeni Havalimanı’ndan operasyonların gerçekleştirilmesi işlemi yapılacaktır. Bu da 31 Ekim 2018 saat 02.00 ile 13.59 saatleri arasında gerçekleştirilecektir."

Taşınma boyunca Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı hava sahasının müşterek kapasiteyle 35 iniş 35 kalkış olmak üzere toplam 70 uçuş yapılacağını söyleyen Turhan, yeni havalimanında deneme uçuşları hariç herhangi bir uçuşun yapılmayacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimaninin-tasinmasi-45-saat-surecek_167264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!