Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atatürk Orman Çiftliği Arazilerini Geri İstiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, daha önce işgaller ve başka kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle arazi kayıplarıyla gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) ilk kez arazi kazandırmak için harekete geçti.

Gazete Habertürk
Atatürk Orman Çiftliği Arazilerini Geri İstiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, daha önce işgaller ve başka kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle arazi kayıplarıyla gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) ilk kez arazi kazandırmak için harekete geçti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TEKEL'in, AOÇ'de bulunan ve özelleştirme nedeniyle 5 yıllığına özel sektöre üst kullanım hakkı verilen Ankara Bira Fabrikası'nın arazisinin AOÇ'ye devri için girişimde bulundu. Eker, üst kullanım hakkının sona ermesi nedeniyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) geçen arazinin AOÇ'ye tekrar iadesinin sağlanması konusunda Başbakanlık'a yazı yazdı.

Yazısında, AOÇ arazilerinin yıllardır hep başka kurum ve kuruluşlara verilerek azaltıldığına dikkati çeken Eker, arazinin tekrar devrinin sağlanması halinde, AOÇ'nin, ''tarihinde ilk defa toprak kazanmasının'' gerçekleştirilmiş olacağını vurguladı. Söz konusu AOÇ arazisinin, TEKEL bira fabrikasının ihtiyacı olan mekan ve yapıların temin edilmesi amacıyla bu kuruma devredildiğini hatırlatan Eker, TEKEL'in üretim ve dağıtım fonksiyonlarının sona ermiş olması nedeniyle bu arazilerin veriliş amacındaki kamu yararının da ortadan kalktığına işaret etti. Eker, bu nedenle, ''Ankara Tekel Bira Fabrikası'nın yerinin, Atatürk mirasına gerçekten sahip çıkıldığının ifade edilmesi, kamuoyunun da duyduğu rahatsızlıkların bir ölçüde giderilebilmesi'' açısından arazinin AOÇ'ye devrinin sağlanmasının gereğini vurguladı.

Bakan Eker, 1939'da çıkarılan yasa ile devredilen Gazi Mahallesi'ndeki 49 bin 940 metrekare ile 1948 yılında çıkarılan kararla devredilen 46 bin 120 metrekare olmak üzere toplam 96 bin 6 metrekarelik arazinin AOÇ'ye devrini istiyor. TEKEL İçki'nin devri sırasında, AOÇ arazisinin ortasında yer alan Tekel Bira Fabrikası ile Beykoz'daki içki fabrikası diğerlerinden ayrı tutuldu. AOÇ arazilerinin mülkiyeti devredilemediği için, TEKEL Bira Fabrikası için alıcı firmaya 5 yıllık bir kullanım (intifa) hakkı tanındı. Devrin 2004 yılında yapıldığı göz önüne alındığında, alıcı firmanın 2009 yılına kadar burayı kullanma hakkı bulunuyordu. Şartname gereği bu tarihte fabrikanın boşaltılarak TEKEL'e iadesi gerekiyordu. Halen bu alan, tamamen ÖİB'nin tasarrufunda bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-arazilerini-geri-istiyor_78516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!