Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği’ne Düğün Salonu Yapılamayacak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davada, Atatürk Orman Çiftliği’nde peyzaj projesi adı altında düğün salonu, otopark vb. yapılaşmaya izin verilmedi.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği’ne Düğün Salonu Yapılamayacak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yollarla parçalanan Atatürk Orman Çiftliği için 300’ü aşkın hukuksal süreçle mücadeleyi sürdürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kapsamda bir hukuk zaferi daha elde etti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davada, kamu yararına ve Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı, Atatürk Orman Çiftliği Bahçekapı mevki 3406 ada da peyzaj projesi onayı ve dayanağı olan plan değişikliği iptal edildi.

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde peyzaj projesi adı altında düğün salonu, otopark vb. yapılaşmaya izin vermedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 31.05.2018 tarih ve 97552 sayılı oluru ile onaylanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planlarına ilişkin dava konusu işlemleri iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kararın tebliğinin 19 Mayıs arifesinde gelmesi, mücadelemizin bitmeyeceğinin göstergesidir. Bilirkişiler, ‘Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en ufak parçasının dahi beton olmaması gerekmektedir. Atatürk Orman Çiftliği, taşıdığı simgesellikten ve temsil ettiği Cumhuriyet kimliğinden kopartarak ele alınamaz’ dedi.  Mahkeme de bilirkişi raporunu esas alarak plan değişikliklerini iptal etti. Bu karar ile rekreasyon ve peyzaj projesi aldatmacısı ile Atatürk Orman Çiftliğine düğün salonu vb yapılmasına, AOÇ’nin yollarla bölünmesine ve AOÇ’ye beton dökülmesine dur denildi.” şeklinde konuştu.

Plan değişiklikleri kamu yararına ve hukuka aykırı
Candan, mahkeme gerekçesinde yer alan, “Bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilmiş olup, davalı idareler tarafından rapora yapılan itirazlar, raporu kusurlandırıcı görülmemiş, rapor hükme esas alınabilecek nitelikte bulunmuştur. Buna göre, Ankara I No.lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 20.02.2020 tarih ve 7278 sayılı Kararı ile bu kararın dayanağı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 31.05.2018 tarih ve 97552 sayılı Oluru ile onaylanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planlarının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” gerekçelerine dikkat çekti.

Candan, “Bilim ve teknikten aldığımız güçle, Atatürk Orman Çiftliği’nin  bağrındaki hançerler çekip çıkartılana kadar, Atatürk Orman Çiftliği’ne yönelik yapılacak tüm iş ve işlemlerde, Atatürk’ün şartlı bağışı vasiyeti ve onun temsil ettiği değeri göz ardı ederek tahrip edenlere yönelik mücadelemiz devam edecek.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligine-dugun-salonu-yapilamayacak_185439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!