Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atık Plastikten Rögar Kapağı Ankara Akyurt’ta Üretilecek

Turmaks firması, metal rögar kapaklarının çalınması ve yol açtığı trafik kazalarını önlemek amacıyla atık plastikten rögar kapağı üretimine başladı. Çürüme ve paslanma yapmayan bu kapakların, hırsızların hızını kesip kesmeyeceği merakla bekleniyor.

Hürriyet Gazetesi
Atık Plastikten Rögar Kapağı Ankara Akyurt’ta Üretilecek

Türkiye, metalden yapılan ve trafik kazalarına neden olan rögar kapaklarından kurtuluyor. Atık plastikten üretilen silikopolimer rögar kapakları, geri dönüşümü olmadığı için artık çalınamayacak.

Çürüme ve paslanma yapmayan, hafif ve ucuz maliyetli rögar (pissu veya yağmur suyu veya kablo geçen altyapı kanallarının bakım, onarım amaçlı yeryüzüne çıkış bacaları) kapakları, demir kapakları çalan hırsızların önemli bir yolunu kapatacağa benziyor. Turmaks İnşaat Sanayi Ltd, bu düşünceyle, Ankara’nın Akyurt ilçesinde 14 bin metre kare alanda kurduğu üretim tesislerinde atık plastikten ayda 10 bin rögar kapağı üretecek.

10 yıllık AR-GE

On yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonunda atık plastikten rögar kapağı üretmeyi başaran ve tüm sistem ve ürünler için patent alan Turmaks İnşaat Sanayi Ltd’in Teknik Müdürü Ali Hakan Güven, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Akyurt tesislerinde; çöpe gidip geri dönüştürülemeyen plastik türlerini rögar kapaklarına, ahır zemini malzemelerine, park ve bahçelerdeki şehir mobilyaları ve inşaat kalıplarına dönüştürdüklerini söyledi.

Atık plastiklerin doğaya 800 senede karışabildiğini ifade eden Güven, ‘’Fabrikamızda her ay çöpten gelen 500 ton atık plastiği, demir ve betondan daha hafif olan rögar kapakları haline getiriyoruz. Geliştirdiğimiz teknoloji ile plastikleri geri dönüştürürken, ayda 750 ton daha az karbon salınımı olmasını sağlıyoruz. Türkiye ve dünyanın problemi olan kirliliğinin azaltılması ve doğal çevrenin korunmasına katkıda bulunuyoruz.’’ dedi.

ODTÜ’den mezun

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun olan Güven, mezun olması sonrasındaki ilk yıllarında deterjan ve kozmetik ürünleri geliştirdiğini anlattı.

Güven, 15 yıldır atık plastik ve geri dönüşüm projeleri üzerinde çalıştığını anlatırken, araştırmaları sonunda  geliştirdiği silikopolimer sistemler için patent, faydalı model ve tasarım tescil belgeleri aldığını söyledi.
Silikopolimer malzemelerin çöplerde bulunan deterjan ve naylon atıklarının özel mineraller ve kimyasallarla karıştırılıp preslenmesiyle elde edildiği bilgisini veren Güven, Türkiye’deki ana kent belediyelerin atık yönetimi konusuna ciddiyetle eğildiğini, İstanbul’da bir günde toplanan 10 bin ton çöpün bin tonunun plastikten oluştuğunu bildirdi.

Teknolojiyi dışarı transfer edecek

Turmaks Genel Müdürü Ali Kemaloğlu ise şirketlerinin silikopolimer sistemlerin dünyadaki ilk ve tek üretici ve uygulayıcısı olduğunu kaydetti.

Atık plastikten sadece rögar kapağı değil, aynı zamanda hayvan ahırları zeminleri üreteceklerini açıklayan Kemaloğlu, 100 bin metre kare hayvan ahırı zemin malzemesi üretme kapasitesine sahip olduklarını bildirdi.

Kemaloğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki at çiftliklerinden zemin malzemesi siparişleri geldiğini, 2010 Ocak ayı sonundaki "Uluslararası At Ürünleri Fuarı"na davet edildiklerini açıkladı. Teknolojilerinin transferi konusunda, başta İspanya olmak üzere çeşitli ülkelerden ilgilenenler olduğunu söyleyen Kemaloğlu, şöyle devam etti:

"Bizi en çok heyecanlandıran, geliştirdiğimiz silikopolimer teknolojisini kısa sürede birçok ülkeye transfer etme fırsatımız olması. Ayrıca ülkemizde de yerel yönetimlerin katı atık bertaraf alanlarına benzer tesisi kurmak için de görüşmeler yapıyoruz."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-plastikten-rogar-kapagi-ankara-akyurtta-uretilecek_75507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!