Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atık Varilleri ile İlgili Dava Başladı

İstanbul Tuzla'nın Orhanlı beldesinde bulunan tehlikeli atık varilleriyle ilgili haklarında dava açılan yedi kişinin yargılamasına başlandı.

CNN Türk
Atık Varilleri ile İlgili Dava Başladı

stanbul Tuzla'nın Orhanlı beldesinde bulunan tehlikeli atık varilleriyle ilgili haklarında dava açılan yedi kişinin yargılamasına başlandı. Kartal İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, UNIFAR eski Genel Müdürü Mehmet Ferhat İlhan, arıtma sorumlusu kimya mühendisi Emine Özbek ile üretim şefi Hüseyin Hilmi Özdal katıldı.

Duruşmada ayrıca, bu konuda açılan diğer davada yargılanan sanıklardan hafriyatçı Ali Ayvenli, kamyon şoförü Mehmet Suiçmez, bekçi Turan Yılmaz ile varillerin nakledilmesinde kullanılan kamyonu sağlayan Şerafettin Eyüboğlu da hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, her iki davanın tek dosyada birleştirilmesine karar verdi.

Duruşmada Mehmet Ferhat İlhan, ilaç hammaddesi ürettiklerini belirterek, ''30 yıldır sektörde bulunan bir firmayız. ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç yapmaktayız. Firmamızın tüm izinleri kanunlara ve nizamlara uygundur. Orhanlı'da bulunan atıkların firmamızla bir ilişkisi bulunmamaktadır. TÜBİTAK raporlarında da bu, açıklığa kavuşmuştur. Beraatımı istiyorum'' dedi. İlhan, firmanın atıklarını İZAYDAŞ ile lisans gösteren firmalara verdiklerini söyledi.

Sanık Hüseyin Hilmi Özdal da üretim ve atık işlemlerinin yasalara uygun olarak yapıldığını, Orhanlı'da bulunan ve zararlı madde içeren atık varilleriyle ilgilerinin olmadığını savundu. Özdal, ''işçilerimizin elleriyle poşetlere koyduğu atıkların aynısını varillere doldurduk. Bunlar zararlı atıklar değildir, evsel nitelikli atıklardır'' diye konuştu.

Önceki ifadelerini reddetti
Varillerin bulunduğu taş ocakları mevkiinde bekçilik yapan Turan Yılmaz ise olayla ilgisinin olmadığını ve birşey görmediğini söyledi. Ancak, hakimin polis ve savcılık ifadelerinde olayı ayrıntılarıyla anlattığını hatırlattığı Yılmaz, her iki ifadesini kabul etmediğini bildirdi.

Varillerin taşındığı kamyonu sağlayan Şerafettin Eyüpoğlu da kamyonu Mehmet Suiçmez'e emanet olarak verdiğini ve olayı bilmediğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, Mehmet Ferhat İlhan, Hüseyin Hilmi Özdal ve Emine Özbek'in duruşmadan vareste tutulmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Olayın gelişimi
Tuzla'nın Orhanlı beldesinde 20 martta toprağa gömülü halde çok sayıda varil bulunmuş, 8 nisanda varillerdeki atıklardan alınan numunelerin kanserojen madde içerdiği belirlenmişti.

Beldede kısa süre arayla toprağa gömülü halde yeni variller bulunmuş ve atıklardan numune alınarak laboratuvarlara gönderilmişti. Atık dolu varillerin bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ'a gönderilmesi işlemi 16 nisanda başlamıştı.

Yılda 5 milyon ton tehlikeli atık üretilen Türkiye'de, tesadüfen bulunan variller kimseyi şaşırtmamıştı çünkü özellikle küçük sanayi tesislerin, maliyetleri bahane ederek atıklarını doğaya bıraktığı biliniyordu. Tehlikeli atık varilleriyle ilgili 28 nisanda açıklanan TÜBİTAK raporu 'bölgede radyoaktivite belirtisi olmadığını ama atıkların bir bölümünün oldukça zehirli olduğunu' ortaya koymuştu.

İddianamede, sanıkların, 'çevrenin kasten kirletilmesi' suçunu düzenleyen TCK'nın 181/4'üncü maddesi uyarınca 5'er yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-varilleri-ile-ilgili-dava-basladi_48445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!