Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atıklarından Enerji Üretilecek

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Müdürü Hasan Özcan, ''Sorun teşkil eden çeltik kavuzu (taneyi örten kabuk), hiç değerlendirilmeyen fındık zurufu (fındığı kaplayan yeşil kabuk) ve çay atıklarını enerji olarak değerlendireceğiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Atıklarından Enerji Üretilecek

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Müdürü Hasan Özcan, KTAE bünyesinde Enerji Tarım Araştırma Merkezi'nin kurulması için 2008 yılında Devlet Planlama Teşkilatına başvurulduğunu ve projelerinin kabul edildiğini hatırlattı.

Projenin kabul edilmesinden sonra alt yapı çalışmalarını kısa sürede yaparak bitirdiklerini belirten Özcan, ''Tarım ve Köyişleri bünyesinde Türkiye'nin ilk ve tek referans laboratuvarını kuruyoruz. Burası fosil kökenli olmayan yakıtların ortaya çıkarılacağı bir laboratuvar olacak'' diye konuştu.

Laboratuvarın 2011 yılı sonu itibariyle hizmete gireceğini ifade eden Özcan, şunları kaydetti:

''Şu an laboratuvarın malzemelerini alıyoruz. Burada amaçlanan şudur. İnsanlar veya hayvanlar tarafından kullanılmayan tarımsal her türlü atıkların enerjiye dönüştürülmesini amaçlıyoruz. Bu nedenle hangi tarım ürününden ne tür enerji üretebiliriz bunlar araştırılacak. Bu enerji grubunun başında biodizel ve biogaz araştırılacak, bunların olmadığı ürünlerden kütle enerjisi elde edebilir miyiz bunlar araştırılacak. Bunlar tamamen laboratuvar ölçekli olacak. Buradaki çalışmalar üretime yönelik değil elde edilen enerji gruplarının standartlara uygun olup olmadığı araştırılacak.''

Tarımsal atıkların değerlendirilmesi

Çeltik kavuzları, fındık zurufu ve çay atıklarının enerjiye dönüştürülmesi için proje hazırladıklarını kaydeden Özcan, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığına sunduk ve bu proje kabul edildi. Laboratuvarımız hizmete açılır açılmaz bunlarla ilgili çalışmalara başlayacağız. Özellikle bölgemizde sorun teşkil eden çeltik kavuzu, hiç değerlendirilmeyen fındık zurufu ve çay atıklarını enerji olarak değerlendireceğiz. Bunlar yakılarak yok edilmeye çalışılıyor ama biz bunlardan ne tür enerji elde edebiliriz bunu araştıracağız. Yani biz tarımsal atıkların kullanılmayan kısımlarını değerlendirmiş olacağız. İlerleyen dönemlerde evsel ve çevresel atıklarla ilgi çalışma yapacağız'' diye konuştu.

Bundan sonra KTAE'nin geleceğe yönelik çalışmasının enerji tarımına doğru yöneleceğinin altını çizen Özcan, ''Enerji tarımı ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili hazırlamış olduğumuz başka bir projemiz daha var. Mikro Alglerden enerji üretimiyle ilgili. Bu projeyi de kamu projesi olarak TÜBİTAK'a sunduk. TÜBİTAK'tan geçmesini bekliyoruz'' dedi.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/atiklarindan-enerji-uretilecek_88158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!