Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atıl Durumdaki Evler Kıymete Bindi

Çok sayıda tescilli ve eski yapının yer aldığı Hatay'da, son aylarda başlatılan eski binaları kullanıma açarak gelecek kuşaklara aktarma çalışması kapsamında, atıl durumdaki binalar değer kazanmaya başladı.

yapi.com.tr / AA
Atıl Durumdaki Evler Kıymete Bindi

Fotoğraf: İsmihan Özgüven

Çok sayıda tescilli ve eski yapının yer aldığı Hatay'da, son aylarda başlatılan eski binaları kullanıma açarak gelecek kuşaklara aktarma çalışması kapsamında, atıl durumdaki binalar değer kazanmaya başladı. Çok sayıda kurum ve sivil toplum örgütünün ev satın almak istemesi nedeniyle eski evlerin metrekare fiyatı katlandı.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin zengin tarihini ortaya çıkartıp turizme katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliğiyle tarihi dokunun canlandırılması için kısa süre önce çalışma başlatıldığını ifade eden Savaş, bu kapsamda kamu kurumları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının eski ev satın aldığını kaydetti.

Bu evlerin gelecek kuşaklara aktarılması ve turizme kazandırılmasıyla ilgili restorasyon çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Savaş, şunları kaydetti:

''Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Hatay'ın turizmden hak ettiği payı daha çok almasını istiyoruz. Bu kapsamda tarihi dokuyu ayağa kaldırmak için kolları sıvadık. Atıl durumdaki, çürümeye terk edilmiş çoğu tescilli eski Antakya evlerini eski ihtişamlı günlerine kavuşturmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda çoğu kurum ve sivil toplum örgütü ev sahiplerine ulaşarak birer ev satın aldı. Çalışmanın daha da genişletilmesi için kentteki her kurumun ev almasını istiyoruz. Ancak, artık mülk sahipleri de eskiden daha uygun fiyatlara elinden çıkarmaya çalıştığı evi talebin artmasıyla yüksek fiyatlardan satmaya başladı. Bu durum da ev satın almak isteyenlere olumsuz yansıdı. Ancak, fiyatların yükselmesi çok normal. Eski binalar hak ettiği değeri bulmaya başladı''.

Belediyenin de eski bir Antakya evini satın aldığını belirten Savaş, burayı restore ettirerek turizme kazandıracaklarını söyledi.

100'ün üzerinde ev kent yaşamına kazandırıldı

Eski yapıların yoğun olarak bulunduğu Çankaya ve Örnek sokaklarda, binaların dış cephe ve çatısını restore etme çalışmaları başlattıklarını ifade eden Savaş, şu ana kadar 100'ün üzerinde binanın bu çalışmalar kapsamında güzel görünüme kavuşturulduğunu kaydetti.

Çalışma kapsamında tarihi Uzun Çarşı'da da restorasyon çalışması yaparak burayı kentin en gözde yeri haline getirmeyi amaçladıklarını vurgulan Savaş, tarihi yapıların restore edilip kullanılarak yaşatılacağını ve şehrin otantik görünümünün korunacağını belirtti.

Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, başlatılan çalışma kapsamında kendilerinin de Kurtuluş Caddesi'nde bir ev satın aldıklarını ve buranın restorasyonunun devam ettiğini söyledi.

Satın aldıkları evi hizmet binası olarak kullanmayı düşündüklerini belirten Nalçabasmaz, ''4 ev daha satın almak istiyoruz. Ancak ev sahipleri evin metrekare fiyatını 250 liradan, bin liranın üzerine çıkardı. Bu yüksek rakamlar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz'' diye konuştu.

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz de aldıkları bir evin restorasyonunun devam ettiğini, burayı Avrupa Birliği (AB) projesi eğitimleri için kullanacaklarını kaydetti.

Talebin artması nedeniyle ev fiyatlarının da giderek yükseldiğinin vurgulayan Teksöz, uygun fiyata ev bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atil-durumdaki-evler-kiymete-bindi_84226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!