Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Âtıl Kalan Kervansaray, Ticaret Merkezi Oluyor

Edirne Valisi Fahri Yücel, atıl durumda olan Ekmekçizade Kervansarayı’nın Balkan Ticaret İş Merkezi olarak restore edileceğini belirtti. Val

Zaman
Âtıl Kalan Kervansaray, Ticaret Merkezi Oluyor

b>Edirne Valisi Fahri Yücel, atıl durumda olan Ekmekçizade Kervansarayı’nın Balkan Ticaret İş Merkezi olarak restore edileceğini belirtti.

Vali Yücel, söz konusu kervansarayın çok kısa bir sürede cazip ticaret merkezi olarak Balkan ülkelerine ve Trakya bölgesine hizmet vereceğini söyledi.

Vali Yücel, Ekmekçizade Kervansarayı’nda düzenlenen basın toplantısında, ticaret merkezi projesinin, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ‘Sınır Ötesi İşbirliği’nin ve ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunacak bir ortamı sağlamayı amaçladığını belirtti. Bu çalışmaların Avrupa Birliği tarafından destekleneceğini ve Ekmekçizade Kervansarayı restoresi için Avrupa Birliği tarafından ödeme yapılacağını ifade eden Yücel, şu bilgileri verdi: “Toplam 6 bin 500 metrekarelik alana sahip olan Ekmekçizade Kervansarayı, Balkan Ticaret İş Merkezi olarak restore edilecek. Bulgaristan’la yürütülen işbirliği çerçevesinde, yapılan anlaşmalar sonucunda 15 milyon Euro’dan 7 milyon Euro ilimize tahsis edildi. Bu paranın bir kısmı ile Hamzabeyli ve Lalapaşa’da dinlenme tesisleri yapılacak. 3 milyon Euro ile Balkan İş Merkezi yapılması için ayrıldı. Tarihi mekanın ticaret merkezi haline dönüşmesi sonucunda, Edirne’nin ticaretine çok büyük canlılık getirecektir.’’

İl Özel İdaresi’ne 10 yıllığına kiralanan Ekmekçizade Kervansarayı’nın, 3 yılda restorasyon işleminin yapılacağını ifade eden Yücel, aylık kira bedelinin 40 milyon lira olduğunu ve restore masrafının 4 ile 5 trilyon liraya mal olmasının beklendiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atil-kalan-kervansaray-ticaret-merkezi-oluyor_10712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!