Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atılan Adım Önemli ama Çözüm Değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde Eskişehir'de açıklanan önlem paketini değerlendiren Nazmi Durbakayım, Başbakanın inşaat sektöründeki sıkıntıyı görerek bir önlem alınmasına yönelik adım atmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu, ancak KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesinin sektöre fazla bir artısının olmayacağını

yapi.com.tr
Atılan Adım Önemli ama Çözüm Değil

Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, "Konut satışlarından alınan yüzde 18’lik KDV’nin üç aylık bir süre için yüzde 8’e indirilmesine yönelik karar olumlu, ama çözüm değil" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde Eskişehir'de açıklanan önlem paketini değerlendiren Nazmi Durbakayım, Başbakanın inşaat sektöründeki sıkıntıyı görerek bir önlem alınmasına yönelik adım atmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu, ancak KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesinin sektöre fazla bir artısının olmayacağını söyledi.

Söz konusu yüzde 18’lik KDV oranının sadece 150 metrekareden büyük daireler için geçerli olduğunu hatırlatan Durbakayım, KDV oranlarının yüksekliği nedeniyle son 4-5 yılda yapılan ve satılan yeni konutların yüzde 95’nin 150 metrekareden küçük olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi.

"Gayrimenkul sektörüne canlılık kazandırılmak isteniyorsa, ele alınması gereken iki konu var. İlki KDV oranlarının kademeli olarak ele alınması. Gerek Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olarak gerekse İNDER (İnşaatçılar Derneği) olarak bu teklifimizi devletin yetkili mercilerine ilettik. 150 metrekareden küçük olan konutlardan alınan yüzde 1 oranındaki vergi dilimi ile 150 metrekareden yüksek olanlardan alınan yüzde 18’lik KDV oranı arasında büyük uçurum var. Bunun yerine 70 metrekare kadar büyüklüğündeki konutlardan yüzde1, 71 ile 120 metrekare arasındaki konutlardan yüzde 6, 121 – 150 metrekare arasındakilerden yüzde 10, 151-200 metrekare arasındakilerden yüzde 14 ve 200 metrekareden büyük konutlardan yüzde 18 KDV alınmasını önerdik.

Diğeri ise orta ve küçük ölçekli inşaat firmalarının finansal yükünü azaltmak için KDV mahsubu ve iadesinden etkin olarak faydalanmasın sağlamaktır. Mevcut uygulamaya göre küçük ölçekli firmalar yaptıkları 15-20 dairelik projelerinin satışından doğan KDV’yi kendi KDV hesabında tutuyorlar. Söz konusu KDV’yi mahsup edebilmek için ise yine kendilerinin KDV alacağının doğmasını bekliyorlar. Ancak bu uzun zaman (bazen yıllar) alıyor ve sonuç olarak paraları atıl olarak bir köşede duruyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/atilan-adim-onemli-ama-cozum-degil_67407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!