Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi Hizmete Girdi

Beyaz eşya, otomotiv, havacılık, savunma ve imalat sektörlerinde sıklıkla kullanılan metal şekillendirme işlemlerinin tüm AR-GE, simulasyon, uygulama çalışmalarıyla malzeme özellikleri, artık Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde gerçekleştirilebilecek. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından da desteklenen

yapi.com.tr
1 Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi Hizmete Girdi

Beyaz eşya, otomotiv, havacılık, savunma ve imalat sektörlerinde sıklıkla kullanılan metal şekillendirme işlemlerinin tüm AR-GE, simulasyon, uygulama çalışmalarıyla malzeme özellikleri, artık Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde gerçekleştirilebilecek. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından da desteklenen Mükemmeliyet Merkezi’nde, prototip ve ön seri üretimleri de yapılabilecek. 9 Nisan 2010 tarihinde hizmete sunulan Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, Türkiye’de alanında ve kapsam olarak ilk ve tek olma özelliğini taşırken, milli ekonomiye yapacağı katkıyla da ülke ekonomisini önemli bir yükten kurtaracak.

Özellikle otomotiv ve otomotiv yan sanayinde sıkça kullanılmakta olan sac şekillendirme işlemlerinin AR-GE çalışmalarının da yapılacağı Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde, modern teknikler kullanılarak alüminyum, titanyum ve magnezyum gibi hafif metallerle bunların alaşımları üzerinde de detaylı çalışmalar için olanak yaratılacak. Bugüne kadar sac metal malzemelerinin şekillendirme sınır diyagramı (Forming Limit Diagram) testleri için yurtdışına aktarılan döviz, bundan sonra Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi sayesinde ülke kasasında kalacak. Merkezde ayrıca, taramalı elektron mikroskobu ile üretim öncesi ve sonrasında malzeme yapısı hassas bir şekilde incelenebilecek. Bunun yanında x-ışını kırınım cihazı ile malzemenin kristal yapısı ve üretim işlemi sonrasında üründe oluşan kalıcı gerilmeler de tespit edilebilecek.Dünyadaki benzerlerinin önemli bir örneği

Metal şekillendirmede en önemli aşamalardan biri olan kademeli şekillendirme teknolojileri de Türkiye’de yine ilk kez Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde kurulacak olan CNC tezgahlar üzerinde uygulanacak. Alternatif üretim teknikleri üzerine araştırmalara olanak verecek olan merkezde, ayrıca analizlerde kullanılmak üzere karşılaştırmalı üretim de gerçekleştirilecek. Bu amaçla 400 tonluk çift etkili hidrolik pres ile 300 tonluk bir mekanik pres bulunuyor. Yeni bir üretim tekniği olarak dünyada yeni kullanılmaya başlanan Servo Pres teknolojisi de Türkiye’de ilk kez bu merkezde hizmete girmiş durumda.

Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, yönetim organları açısından da ülkemizde bir ilki gerçekleştirdi. Sanayiyle iç içe olma gerekliliği göz önünde tutularak Merkez’in yönetiminde söz sahibi olan onbeş kişilik yönetim kurulunun dokuz üyesi sektörde söz sahibi firmalarda görevli üst düzey yöneticilerden oluşuyor. Bu yönetim yapısı, üniversite bünyesinde kurulmuş bulunan uygulama ve araştırma merkezleri arasında bir ilk olarak göze çarpıyor. Bu yönetim yapısı sayesinde sanayi ihtiyaçları doğru şekilde belirleniyor ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda nitelikli akademik çalışmalara imza atılabiliyor.

Dünya çapında bir merkez olma amacındaki Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde ayrıca çeşitli ülkelerden konusunun uzmanı on iki kişilik bir danışma kurulu da senede bir kere toplanarak Merkez çalışmalarını değerlendirecek ve yönlendirici önerilerde bulunacak. Merkez, bu uzmanların toplandığı dönemlerde uluslararası katılımlı ulusal bir kongre düzenleyerek, Danışma Kurulu üyelerinin bilgi ve tecrübelerinin daha da yaygın olarak paylaşılmasını sağlamak amacında. Bu kongrelerin ilki Ekim ayında Atılım Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Üretim modellerinin çeşitlendirilmesi, kapsam ve alan açısından sunduğu olanaklarla Türkiye’de ilk ve tek olmasının yanı sıra Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, dünyadaki benzerleri arasında da önemli bir örnek olarak gösteriliyor. Türk metal sanayiine ve bu alandaki AR-GE çalışmalarına büyük katkı sağlayacak olan merkez bugüne kadar yurtdışında yaptırılan analiz, deney ve araştırmalarında bünyesinde yapılmasını sağlayarak gerek ekonomiye gerekse de bilgi birikimine doğrudan katkı yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atilim-universitesi-metal-sekillendirme-mukemmeliyet-merkezi-hizmete-girdi_78090.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu konuda büyük bir açıklık vardı, öncelikle teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Saygılarımla. Hülya Ercan YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!