Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AVM için Artık Doğru Adres Anadolu'daki İller

Son yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde adeta bir 'alışveriş merkezi' (AVM) enflasyonu yaşanıyor. Şehirlerin belli bölgelerinde çok sayıda AVM göze çarpıyor. Yan yana yapılan bu yatırımların birbirini baltaladığı ve bazılarının kapanmak zorunda kalacağı yorumları yapılırken, bu duruma Capacity AVM Genel Müdürü Tarkan Yurdaay'dan

Zaman Gazetesi
AVM için Artık Doğru Adres Anadolu'daki İller

Son yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde adeta bir 'alışveriş merkezi' (AVM) enflasyonu yaşanıyor. Şehirlerin belli bölgelerinde çok sayıda AVM göze çarpıyor. Yan yana yapılan bu yatırımların birbirini baltaladığı ve bazılarının kapanmak zorunda kalacağı yorumları yapılırken, bu duruma Capacity AVM Genel Müdürü Tarkan Yurdaay'dan farklı bir yorum geldi.

Yurdaay'a göre Türkiye'de nüfusa göre hâlâ çok sayıda alışveriş merkezine ihtiyaç var. Ancak yeni yatırımlar için artık doğru adres Erzurum, Adana, Şanlıurfa, Trabzon ve Konya gibi gelişen Anadolu illeri. Türkiye'de 2008 sonu itibarıyla çeşitli büyüklüklerde toplam 206 adet alışveriş merkezi bulunuyor. İnşaatı devam eden projelerle bu sayı daha da artacak.

İstanbul Bakırköy'de 2007 sonunda hizmete açılan Capacity'nin Genel Müdürü Yurdaay, sektörün durumu ve geldikleri nokta hakkında bilgi verdi. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında 71 milyon nüfuslu Türkiye'nin AVM metrekare ve sayısında hâlâ çok gerilerde bulunduğunu belirten Yurdaay, yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir'de doyuma yakın noktalara gelindiğini aktardı. "Doğru yerler için hazırlanacak doğru projelere hâlâ ihtiyaç var." diyen Tarkan Yurdaay, yatırımcılara Anadolu illerini adres gösterdi. Yeni bir alışveriş merkezi kurmadan önce çok iyi hesap-kitap yapılmasını öneren Genel Müdür Yurdaay, "Bundan sonraki istikamet Trabzon, Urfa, Konya, Erzurum, Adana gibi iller olmalı. Buralarda yeni alışveriş merkezlerine çok ihtiyaç var." dedi.

Genel Müdür Tarkan Yurdaay'ın verdiği bilgiye göre Capacity, 2008 yılını günde ortalama 60 bin ziyaretçi ile kapadı. Açıldığı günden beri gelen ziyaretçi sayısı da 29 milyonu aştı. 1.836 kişinin çalıştığı ve 187 mağaza bulunan merkezin aylık cirosu 35 milyon dolar. Yıllık ciro ise 420 milyon doları buldu. "50 bin ziyaretçi hedefliyorduk ama krize rağmen sayı 60 bin oldu." diye konuşan Yurdaay, doğru projelerle ve müşteriyi çeken çeşitli kampanyalarla ekonomik krizi yara almadan atlatmaya çalıştıklarını anlattı. Capacity'ye deniz otobüsü ile Anadolu yakasından da ziyaretçi geliyor. Ayrıca Nişantaşı, Etiler ve Beşiktaş gibi İstanbul'un en üst ekonomik sınıfına mensup bölgelerden de önemli oranda müşterisi bulunuyor.

Capacity'nin Genel Müdürü Yurdaay, İstanbul'a gelen yabancı turistlerin de uğrak mekânlarından biri olmaya başladıklarını kaydetti. Havalimanına da yakın bir konumda yer alan Capacity'nin ziyaretçilerinin yüzde 13,75'ini yabancılar oluşturuyor. Bunun içinde Ortadoğu ülkelerinden gelenler ağırlıkta. Alışveriş merkekezi bünyesinde bulunan 5 yıldızlı otel de yeni hizmete girdi. Bu sayede yabancı müşteri sayısının daha da artması bekleniyor.

'Kuru sabitledik, kiracımızı üzmedik'

Geçtiğimiz yıl ekonomik krizin patlak verdiği aylarda AVM yatırımcıları ile kiracılar arasında ciddi bir tartışma yaşanmıştı. Perakendeciler, kiraların düşürülmesini ya da ciroya bağlanmasını isterken AVM sahipleri buna yanaşmak istememişti. Bu konuda kendilerinin erken davrandığını belirten Tarkan Yurdaay, "Biz iş ortaklarımızla ortak bir karar aldık. Kiralarımızda döviz kurunu 1,35 TL'ye sabitledik." açıklamasını yaptı.

Üç müşterisine Mercedes verdi

Capacity Alışveriş Merkezi, birinci yaş günü kutlamaları çerçevesinde çekilişle 3 müşterisine Mercedes B150 model otomobil hediye etti. 150 TL'lik alışveriş yapanlar arasında gerçekleştirilen çekilişte Metin Şahin, Elif Tuba Karabağ ve Mehmet Hüseyin Deniz isimli müşteriler arabaya hak kazandı. Otomobiller, dün düzenlenen bir törenle sahiplerine teslim edildi.

Rakamlarla AVM'ler(*)

AVM sayısı: 206
İnşaatı süren: 82
İstihdam: 408 bin
Satış alanı: 17,5 milyon m2
Ciro: 60 milyar dolar

(*) 2008 sonu itibarıyla

Kaynak: Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği

http://www.yapi.com.tr/haberler/avm-icin-artik-dogru-adres-anadoludaki-iller_67913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!