Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AVM'ler Hafta İçi Durgunluğu Aşmak için Pazarcılığa Soyundu

Alışveriş merkezleri ve mağazalar, hafta içi durgunluğunu özel indirimler ve etkinliklerle aşmaya çalışıyor. Bazı AVM'ler bu günlerde pazar konsepti oluştururken, bazıları ekolojik pazar kuruyor, mağazalarda tek günlük indirimler yapıyor.

Referans Gazetesi
AVM'ler Hafta İçi Durgunluğu Aşmak için Pazarcılığa Soyundu

STRONG>Alışveriş merkezleri ve mağazalar, hafta içi durgunluğunu özel indirimler ve etkinliklerle aşmaya çalışıyor. Bazı AVM'ler bu günlerde pazar konsepti oluştururken, bazıları ekolojik pazar kuruyor, mağazalarda tek günlük indirimler yapıyor.

Olivium Outlet Center Genel Müdürü Aytaç Özçiçek, normal bir alışveriş merkezinde ziyaretlerin cumartesi-pazar günleri artarken, hafta içinde düştüğünü söyledi. Salı gününün Olivium için ziyaretçi açısından en düşük gün olduğunu tespit ettiklerini anlatan Özçiçek, bu nedenle o güne özel bir ‘pazar' konsepti oluşturduklarını belirtti. Özçiçek, "Geçen sene kriz döneminde perakende sektörü indirime girmişti. O dönemde outlet'lerin normal AVM'lerden bir farkı kalmamıştı. Biz de o dönemde oturduk, düşündük, ‘Haftanın bir günü pazar havası yapalım, o gün daha da ucuz olsun, outlet'in outlet'i olsun' diye farklılık yaratalım dedik. Kadıköy'deki Salı Pazarı aklımıza geldi, ‘Salı Pazarı olsun' dedik. Salı günü AVM'de pazar konsepti oluşturuyoruz. Haftada bir gün yaptığımız bu uygulama verimli bir şekilde devam ediyor."
 
Turistler de pazarı sevdi

Mağazaların o güne özel ucuz ürünlerini mağazanın kapısının önüne çıkardıklarını, tüm AVM'de özel etkinlikler yaptıklarını, marketin gelip kendi standını kurduğunu, çocuklar için şenlikler hazırladıklarını dile getiren Özçiçek, ulusal ve uluslararası markaların uygun fiyatlarla satılmasını sağladıklarını ifade etti. Özçiçek, "Toplamda hafta içi ziyaretçi sayımız düşmeden salı günleri ziyaretçi sayımız yüzde 22, ciro da yüzde 20 arttı. Salı günleri 28-30 bin arasında ziyaretçi girişi oluyor" dedi.

Salı Pazarı'nın Anadolu yakasından da müşteri aldığını belirten Özçiçek, turistlerin de alışveriş için bu günü tercih ettiklerini ifade etti ve ekledi: "Ortadoğulu turistler geliyor. Salı günleri daha fazla turist geliyor, uygun fiyatlı ürünleri seviyorlar."
 
Faytonla ücretsiz servis

Airport Outlet Center ise durgun geçen cuma gününü ekolojik pazar etkinliği ile canlandırma yoluna gidiyor. Alışveriş merkezinin açık otoparkında kurulan ekolojik pazarda gıdadan meyve gruplarına, tekstilden zeytinyağına, tavuğa, kozmetiğe kadar birçok ürün yer alıyor. Bakırköy Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgi veren Airport Outlet Center Pazarlama Yöneticisi Kadir Cebeci, burada 150 tane üretici çiftçinin gelip ürünlerini sattığını söyledi. Cebeci, "Bakırköy Belediyesi ile ortak çalışma yaparak Bakırköy'de belli yerlerden ücretsiz servisler kaldırıyoruz. 3 tane de fayton aldık. Alışveriş yapan müşterileri faytonlar ücretsiz bırakıyor" dedi. Uygulamanın mayıs ayında başladığını anlatan Cebeci, "Kapı giriş sayılarında yüzde 23'lük bir artış, ciroda da yüzde 17-18'lik bir artış sağladık" diye konuştu.

Cebeci, ekolojik pazarda naylon poşet kullanımının da yasak olduğunu, oluşturdukları atölyede müşterilere kumaş vererek müşterilerin kendi bez çantalarını yapabilmelerine olanak sağladıklarını kaydetti.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-hafta-ici-durgunlugu-asmak-icin-pazarciliga-soyundu_82030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!