Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'AVM'ler pazar günü kapansın'

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, Avrupa ülkelerinin hepsinde AVM'lerin pazar günleri kapalı olduğunu belirterek, ''Hatta bazıları cumartesi öğleden sonra da hizmet vermiyor. Biz de AVM'lerin pazar günleri kapalı olması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Sabah Gazetesi
'AVM'ler pazar günü kapansın'

STRONG>Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, Avrupa ülkelerinin hepsinde AVM'lerin pazar günleri kapalı olduğunu belirterek, ''Hatta bazıları cumartesi öğleden sonra da hizmet vermiyor. Biz de AVM'lerin pazar günleri kapalı olması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Songör, yaptığı açıklamada, Hükümetin üzerinde çalıştığı AVM yasa taslağıyla ilgili, federasyon olarak 4 ana konu üzerinde titizlikle durduklarını ve bu konuların Hükümet tarafından yapılacak düzenlemelerde dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Bu düşüncelerini yetkili mercilere ilettiklerini ve diğer kuruluşlardan da taslak için görüşler alındığını ifade eden Songör, ''Laf olsun diye etliye sütlüye dokunmadan yapılan bir yasanın anlamı olmaz. Bizim üzerinde durduğumuz çok önemli 4 madde var. Bunlar Meclis'e sunulacak taslağın içinde olmazsa olmaz diye düşünüyoruz'' diye konuştu.

Zararına satışlar

İlk olarak haksız rekabet oluşturan, rakibini yok etmeyi amaçlayan ve sektörde ciddi anlamda sıkıntılar doğuran zararına satışlarla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini anlatan Songör, ''İndirimlerin kontrolsüz yapılmasının önüne geçilmeli. Özellikle giyim sektöründe sezon açılmadan indirimler yapılıyor. Sezon başında yüzde 70'lere varan indirimlerden bahsediliyor. Yeni sezonla birlikte indirimler başlıyor. İndirim sezon sonundan önce başlıyorsa fiyat yapılandırmasında bir yanlışlık söz konusu'' dedi.

Songör, tüketiciyi aldatmaya yönelik bir fiyat politikası uygulanmaması gerektiğini belirterek, gıda ve hızlı tüketim ürünlerinde de indirim adı altında benzer hatalar yapıldığını bildirdi.

Üzerinde durdukları ikinci konunun da AVM'lerin özellikle nüfus yoğunluğu olan bölgelerde kontrolsüz şekilde açılması olduğunu ifade eden Songör, ''AVM'lerin buralarda çok yoğun şekilde açılmaları verimsizliğe yol açıyor. AVM'ler arz talep dengesi gözetilerek, ihtiyaca uygun şekilde açılmalı. Kaynaklar israf edilmemeli. Dünyanın hemen her yerinde AVM'ler kontrol altında, ihtiyaca göre açılıyor'' dedi.

''Pazar tatil olmalı''

Songör, çalışma saatlerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Hizmet sektörünün en büyük dayanak noktası insan. Oysa bizim sektörümüzde insanları tutma şansımız çok az. Özellikle cumartesi ve pazar günleri yoğun olarak personeli çalıştırmak zorundayız. Eşi çalışan, çocukları okula giden bir kişi hafta sonu tatil yapamadığı için ailesine vakit ayıramıyor. Böyle olunca yetiştirdiğimiz personel, başka sektörlere kayıyor. Bu durum perakende sektörünün cazibesini yok ediyor. Dolayısıyla çalışma saatleri yeniden belirlenmeli, pazar günleri de tatil olmalı. Avrupa ülkelerinin hepsinde AVM'ler pazar günleri kapalı. Hatta bazıları cumartesi öğleden sonra da hizmet vermiyor. Biz de AVM'lerin pazar günleri kapalı olması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece sinema ve tiyatro gibi kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştiren yerler pazar günleri açık olabilir.''

''Küçük esnaf nefes alacak''

Küçük esnafın pazar tatili sayesinde rahat bir nefes alacağını da belirten Songör, ''Aynı zamanda Makromarket Yönetim Kurulu başkanıyım. 112 mağazamızda 4 bine yakın insan çalıştırıyorum. Ben pazar tatilini destekliyorum. Yine her biri önemli bir marka olan federasyondaki 230 üyemiz de aynı şekilde düşünüyor'' dedi.

Kültür ve sanat faaliyeti yürüten yerlerin açık olmasıyla AVM'lerin sosyal hayata da önemli bir katkı sağlamış olacağını dile getiren Songör, hedeflerinin AVM'lerin cazibesini artırmak olduğunu kaydetti.

Songör, son olarak da müşteri servisi gibi diğer esnafın yapacağı hizmetlerle ilgili de düzenlemenin şart olduğunu, AVM'lerin bu hizmetleri vermesine sıcak bakmadıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-pazar-gunu-kapansin-_75904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!