Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AVM'ler Pazar Keyfini '12'den Vuracak

Pazar günü tatil yapmak isteyen alışveriş merkezi çalışanları ile pazar tatili korkusu yaşayan perakendeciler arasında orta yol bulundu. Alışveriş merkezlerinin (AVM) hafta sonu birer gün kapatılması tartışmalarına son noktayı koyan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre AVM'ler, pazar günleri kepenklerini saat 12:00'de açıp

Sabah Gazetesi
AVM'ler Pazar Keyfini '12'den Vuracak

Başbakanlığa gönderilen yasa tasarısında orta yol bulundu AVM'ler pazar günü 12.00'de açılacak

Pazar günü tatil yapmak isteyen alışveriş merkezi çalışanları ile pazar tatili korkusu yaşayan perakendeciler arasında orta yol bulundu. Alışveriş merkezlerinin (AVM) hafta sonu birer gün kapatılması tartışmalarına son noktayı koyan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre AVM'ler, pazar günleri kepenklerini saat 12:00'de açıp 22:00'de kapatacak. Haftasonu tatili yapmak isteyen AVM çalışanlarına da müjde geliyor: Ayda bir kez; izinlerini hafta sonu kullanabilecekler.

TALEPLER DİKKATE ALINDI

Taslakta özellikle AVM çalışanlarının talepleri dikkate alındı. Bakanlık yetkilileri, çalışanlarla görüşerek sorunlarını dinlediler. Çalışanlar, zor şartlar altında çalıştıklarını, en azından belli aralıklarla haftalık izinlerinin ya cumartesi ya da pazar gününe çekilmesini istediler. Bakanlık bu isteği makul karşılayarak AVM çalışanlarının ayda bir izinlerini cumartesi veya pazar günü yapmalarını kararlaştırdı. AVM'lerin açılış ve kapanış saatleriyle ilgili düzenleme yapma yetkisinin, illerde valilerin başkanlığında oluşturulacak özel bir komisyona bırakılması tasarlanıyordu. Ancak, bunun iller bazında farklı açılış saatlerine yol açacağı, bunun da çeşitli sıkıntılara neden olabileceği belirtilerek, bu plandan vazgeçildi.

BAŞBAKANLIK'TA RÖTUŞ YAPILMASI BEKLENİYOR

Küçük esnafın AVM'lerin pazar günü kapalı olması yönündeki isteği, hükümet tarafından sıcak karşılanmamıştı. AVM'lerin hafta sonu vatandaşlar için dinlenme ve eğlenme yeri olarak görüldüğü dikkate alınarak bu talep reddedilmişti. Pazar günleri saat 18.00'den sonra AVM'lerin kapatılması önerisine de aynı gerekçe ile sıcak bakılmamıştı. Bakanlık pazar günleri AVM'lerin öğlen 12.00'de açılması ve akşam saat 22.00'de kapanmasını kararlaştırdı. Bu düzenlemenin Başbakanlık'taki rötuşta yer alması bekleniyor.

Nezihi Kayıboğlu - Optimum AVM Genel Müdürü: Öğlene kadar iş yok bizi çok etkilemez
AVM'ler için 10.00- 12.00 arası işlerin çok yoğun olduğu saatler değil. O yüzden geç açılıp normal saatinde kapanması saat 18.00'de kapanmasından tabii ki çok daha iyi ancak bu konu çalışanlar için gündeme getirildi. Bu yüzden çalışanlar tarafında bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Özcan Ekşib - Capacity AVM Genel Müdürü: Pazar en işlek gün bu öneri çözüm değil
Bizim AVM yönetimi olarak talebimiz hiçbir şekilde kapanmamak tabii ki. Pazar bizim için önemli bir işgünü. Öğlene kadar kapalı olmasına karşı çıkacak o saatlerde iş yapan noktalar olacaktır. Ayda bir gün ki bizce o pazar olacaktır kapalı olması ise daha büyük bir zarar oluşturur. Sözleşmeler 365 gün için yapılıyor ve bayramlarda dahi açık olan alanlardan bahsediyoruz. Hiçbiri çözüm değil.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-pazar-keyfini-12den-vuracak-_79179.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!