Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'AVM'ler Sonunda Hastane veya Okul Olacak'

BMD Başkanı Kızıltaş, birbirine yakın ve çok sayıda alışveriş merkezi açıldığını belirtip, 'İki sene içinde atıl AVM'ler olacak. Çoğu sonunda hastane, okul veya otele dönüşecek' dedi.

Radikal Gazetesi
'AVM'ler Sonunda Hastane veya Okul Olacak'

irleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş, birbirine çok yakın ve çok sayıda alışveriş merkezi (AVM) açıldığına işaret ederek, "Önümüzdeki iki senede hiç kullanılmayan, atıl AVM'ler olacak. Bunların büyük çoğunluğu sonunda hastane, otel, okul gibi yerlere dönüştürülecek" dedi.

"Bunların hepsi birbirini baltalayarak geliyor" diyen Kızıltaş şöyle konuştu: "Özellikle büyük şehirlerin belli bölgelerinde inanılmaz yoğunluk var. Bir yıl içinde Büyükdere Caddesi'nde 10 kilometrelik bir hatta 10 tane alışveriş merkezi görülüyor. Beylikdüzü'nde 20'den fazla AVM yapıldı. Şu anda yarısından çoğu boş duruyor, açılmış olanlar da çalışmıyor. Yerel yöneticilerin AVM'ler konusunda trafik, nüfus ve satın alma gücünü göz önüne almalı."

Kızıltaş, bazı yabancı markaların mağazalarını kapatarak Türkiye'den çekildiğini, pek çok AVM'de yakın bir tarihte ciddi çıkışlar olacağını savundu.
Yeni AVM'lerin açılmasıyla eskilerinin de yenisini emsal gösterip kiraları artırmak istediklerini belirten Kızıltaş, "AVM sahipleri, kiralarını alıp içerdekiler ne olursa olsun yaklaşımı içindeler" dedi.

Türkiye'de 58 AVM var
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre Türkiye'de şu anda 58'i İstanbul'da olmak üzere toplam 179 AVM faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde inşaatı devam eden toplam AVM sayısı 77.

Koton: Perakendeciler formül üretmeli
Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz AVM'lerdeki artışın, marka sahiplerini doğru projeleri seçme konusunda zorladığını, diğer taraftan ise sektöre büyüme imkânı sağladığını belirtti. Yılmaz, "AVM'lerin kiraları konusunda yatırımcılarla perakende zincirleri birlikte bir kazan-kazan formülü üretmeli, alternatif bulmak zorundalar" diye konuştu.

Arz-talep dengesinin kendi içinde bir yere oturacağını kaydeden Yılmaz, buna karşın bazı AVM'lerin de başarılı olamayacağını söyledi. Mağaza kiralanırken zaman zaman yerli yabancı ayrımı yapılan uygulamalarla karşılaştıklarını da açıkladı.

Flo: 'Her yerde olmalıyım' denmemeli
Flo Mağazaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi de her açılan AVM'de her markanın bulunmasının gerekli olmadığını, marka ve mağazaların bu konuda hedef kitlesi ve müşteri kitlesine göre bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Büyükekşi, "Mağaza sahipleri hesabını, kitabını, matematiğini doğru yapıp öngörüsüne ve hedef kitlesine göre doğru seçim yaparsa zarar görmez. Ancak 'Her yerde mutlaka olmam lazım' derse, aynı hinterland içinde beş AVM açılıyor ve beşinde de yer almak istiyorsa kötü sonuçlarla karşılaşabilir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-sonunda-hastane-veya-okul-olacak_58551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!