Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AVM’lere Otopark ve Sanat Galerisi Zorunluluğu Geliyor

Artık alışveriş merkezlerinin (AVM) kurulmasına yeni kurulacak komisyonlar ve valilikler karar verecek. Sokak aralarındaki küçük marketlere otopark, AVM’lere sanat galerisi kurulması zorunlu hale gelecek.

Milliyet Gazetesi
AVM’lere Otopark ve Sanat Galerisi Zorunluluğu Geliyor

Perakende sektörü mart ayında Meclis’e gönderilecek olan 15 maddelik ‘Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı Taslağı’nı tartışıyor. Milliyet gazetesinin ulaştığı 5 sayfalık kısa ama net taslak ilginç düzenlemelere sahip.

Alışveriş merkezlerine (AVM) getirdiği çeşitli zorunluluklarla dikkati çeken taslak, otopark ve sanat galerisi kurma şartı getiriyor. Taslağa göre, satış alanı 200-400 metrekare arasında olan yerlerin yüzde 30’una, 200 metrekareden küçük alanların yüzde 25’ine denk gelecek aynı mahalledeki bir saha, otopark olarak düzenlenecek.

Satış alanı 2500-5000 metrekare arasında olan AVM’lerin 100, 5001-10 bin metrekare arasında olanların 150, 10 bin metrekareden büyük olanların ise 200 metrekarelik alanları  ‘Sanat Galerisi ve Atölyesi’ olarak ayırması şartı yer alıyor.

AVM’lerin iş günü, hafta sonu, resmi tatil ve bayram günlerindeki açılış-kapanış saatleri, bulunduğu bölgeye göre belediye ya da  il encümeni tarafından belirlenecek.  AVM’ler kurulurken nüfus, çevre, trafik, bölgedeki KOBİ ve esnaf yoğunluğu da dikkate alınacak.

Satış alanı 5 bin metrekareye kadar olan merkezler için izni belediye,  5 bin metrekarenin üzerinde olan  yerler için valilik verecek. Kanunun uygulaması kapsamında istisnai yerler arasında açık otopazarları, ilaç depoları, toptancı halleri, bin metrekareyi aşmayan fabrika satış mağazaları gibi yerler bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmlere-otopark-ve-sanat-galerisi-zorunlulugu-geliyor_75758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!