Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Avrupa Adalet Sarayı’ Öğrencilere Ders Oldu

Varyap İnşaat’ın İstanbul Çağlayan’da inşa ettiği ve 330 bin metrekare ile alanında Avrupa’nın en büyüğü olacak ’Adalet Sarayı’nın şantiyesi, üniversitelerin mühendislik öğrencilerinin ’laboratuvarı’ oldu. Yıldız Teknik, İstanbul, Romanya Politeknik ve Zürih üniversitelerinden öğrenciler, şantiyenin dar bir alanda projenin hızını kesmeden tüm

Gazete Vatan
1 ‘Avrupa Adalet Sarayı’ Öğrencilere Ders Oldu

Avrupa yakasında Şişli, Beyoğlu ve Sultanahmet Adliyesi’nin de içinde olduğu dağınık olarak çalışan adliye binalarını Çağlayan’da tek bir çatı altında toplayacak olan ’Adalet Sarayı’nın şantiyesi, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin ilgi odağı oldu. Projeyi Temmuz 2007 yılında açılan ihalede Varyap İnşaat kazanmış, şirket bu dev proje için 350 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. 4 ay önce Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Denetimi’nde lisansüstü eğitim gören 30 kişilik bir öğrenci grubuna işçi sağlığı ve çevre ile ilgili eğitim veren şantiye, aralarında İstanbul Üniversitesi, Romanya Politeknik ve İsviçre Zürih üniversitelerinin bulunduğu pek çok eğitim kurumundan 30 kişilik gruplar halinde ’şantiye eğitimi’ için talep almaya başladı.

Projenin 41 dönüm üzerinde kurulduğunu, 37 bin metrekarelik temel üzerinde çalıştıklarını söyleyen Proje Müdürü Sevim Özyurt, “Şantiyede dar bir alanda birçok yapının birbirini kesmediği, projenin hızını kesmeden tüm inşaat aşamalarının aynı anda ilerlemesine imkan yaratan yeni bir teknoloji kurduk. Örneğin normalde şantiyelerde beton dökülme, duvar örülme gibi inşaat aşamaları sırayla yapılır. Bizde çok sayıda iş kalemi dar bir alanda olmasına rağmen aynı anda ilerleyebiliyor. Öğrenciler bu teknolojiyi öğrenmek istiyor” diye konuştu.

Şantiyede laboratuvar var

Cephe giydirme ve tasarımda kamu binalarında ilk kez uygulanacak teknolojiler uyguladıklarını söyleyen Özyurt, “Binayı doublescreenface denilen sistemle çift camla kaplıyoruz. Böylece yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlanıyor. Ofisleri de loftlardaki gibi bölme duvarlarla koridorlardan ayırıyoruz” dedi. Özyurt, Betonsa ile anlaştıklarını ve inşaatta kullanılan betonun şantiyede üretilerek, yine şantiyede kurulan laboratuvarda test edildiğini sözlerine ekledi.

Proje, kamu binalarının en fazla 150 bin metrekareyi bulduğu Türkiye’de 330 bin metrekare büyüklüğü ile Kartal’da inşa edilen Adalet Sarayı ile birlikte en büyük iki kamu binasından biri olacak. Avrupa’nın da en büyük adalet sarayı olma özelliği taşıyan projenin kaba inşaatının yüzde 70, ince inşaatının ise yüzde 40 seviyesine gelindi.

1.500 ofis kurulacak

Avrupa Yakası Adalet Sarayı’nın sahip olduğu ölçülerle yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğüne sahip olacağını belirten Süleyman Varlıbaş ise “İnşaatın hızlı gittiği dönemde ayda 25 bin metrekare kapalı alan yaptık. Bu, her ay orta büyüklükte 5 okul anlamına geliyor. Ayrıca 37 bin ton demir, 270 bin metreküp beton kullanıldı” dedi. Şantiyede 800 kişinin istihdam edildiğini söyleyen Varlıbaş, “Projede 1 milyon 200 bin metreküp hafriyat yaptık ve hafriyat sırasında günde 1.000 kamyon, trafiği aksatmamak için gece yola çıkardı” diye konuştu.

3.200 araçlık kapalı otoparkı 450 adet yangın çıkışı olacak

* Projede 2.000’i halka açık, 1.200’ü adliye çalışanlarına ait olmak üzere 3.200 araçlık 82 bin metrekarelik kapalı otopark mevcut olacak.
* Birbirine bağlı 20 blokta 326 duruşma salonu, 1.500 hakim ve savcı ofisi, 93 asansör, 4 konferans salonu, kafeteryalar, yemek salonları, PTT ve banka şubelerinin yer alacağı projede bloklar ise 7 katı bodrum olmak üzere toplam 16 kattan oluşacak.
* Bazı blokların 20 kata kadar çıkacağı projede 83 bin metrekare kapalı otopark, 450 adet yangın çıkışı kapısı da bulunacak.
* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kavşak düzenleme, metro ve yollarla ilgili yeni düzenleme projelerinin tamamlanmak üzere olduğu Adalet Sarayı’nın bahçesinde metro girişi bulunacak.
* 2010 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje mahkumun otoparktan, savcının da kendi odasından direk duruşma salonuna girebileceği bir teknolojiyle donatılacak. Böylece adliye kapısında birikme ve kavgaların önlenmesi amaçlanıyor.

Dev proje 2010 yılına yetişecek

İstanbul'un merkezinde, Çağlayan’da yükselen dev Adalet Sarayı’nın tamamlanma tarihi Ağustos 2011’den 2010 yılı sonuna çekildi. Varyap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, krizde pek çok inşaat firmasının yaptığı gibi projelerini yavaşlatmak yerine hızlandırma kararı aldıklarını kaydetti. Varlıbaş, “Sektördeki gelişme trendine paralel olarak inşaat maliyetlerinde de artışların başlayacağını öngörüyoruz. Bu riske girmemek için başta Adalet Sarayı olmak üzere projelerimize hız verdik” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-adalet-sarayi-ogrencilere-ders-oldu-_71185.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • peki trafik ne olacak onunla ilgili hiçbirşey yok insanlar şu anda o kavşagı geçmek için saatler harcıyor adliye açılınca ne yapıcaklar orada çok ciddi bir kavşak çalışması gerekmekte YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!