Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrupa Kenti Görünümünün Eskişehir'e Kazandırdıkları

Avrupa kenti görünümü kazanan Eskişehir cazibe merkezi haline geliyor. Ece Grubu'nun 100, Coşkunöz'ün 6 milyon dolarlık yatırımı 2 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlayacak.

Referans Gazetesi/Eyüp KELEBEKvrupa kenti görünümü kazanan Eskişehir cazibe merkezi haline geliyor. Ece Grubu'nun 100, Coşkunöz'ün 6 milyon dolarlık yatırımı 2 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in “Avrupa kenti” görünümüne büründürdüğü Eskişehir’de son günlerde güzel gelişmeler yaşanıyor. Avrupa kenti görünümü beraberinde yatırımları da getiriyor.

Eskişehir’de yaşayanlar kentteki gelişmelerin belki farkında değil. Ancak dışarıdan bakıldığında Eskişehir, Türkiye’nin hayranlık duyulacak kentlerinden biri konumuna geldi. Bunda elbette Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in katkısı büyük.

Alman Ece Grubu ile ABD’nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından General Growth Properties (GGP) ortaklığı, Türkiye’de ilk yatırımını Eskişehir’e yaptı. Eski Kurt Kiremit Fabrikası’nın bulunduğu 95 bin metrekarelik alana yapılacak olan Espark Alışveriş Merkezi’nin temeli, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de katıldığı törenle atıldı.

Alman ve Amerikan ortaklığındaki 100 milyon dolarlık Espark Alışveriş Merkezi inşaatında bin 500 kişi çalışacak. 2007 yılının üçüncü çeyreğinde hizmete girecek olan merkezde 2 bin kişi istihdam edilecek. Bu merkez sadece Eskişehir’e değil civar illere de hizmet verecek. Eskişehir’in en büyük alışveriş merkezi olacak Espark’ta uluslararası markaların yer alacağı 150 mağaza, bin 110 araçlık park yeri, 3 bin 600 metrekarelik süpermarket ile 3 bin metrekarelik bir sinema salonu bulunacak.

100 milyon dolarlık yatırım büyük bir yatırım. ABD’li yatırımcının Türkiye’ye yaptığı ilk yatırımda Eskişehir’i tercih etmesi tesadüf değil. Yatırımın Eskişehir’e gelmesinde en büyük etken Eskişehir’in bir Avrupa kenti görünümünde olması. Bunu, temel atma töreninde konuşan Ece Türkiye Genel Müdürü Tevfik Türel de söyledi. Türel konuşmasında şöyle dedi:

“Eskişehir yeniliklere açık bir kent. 30 binin üzerinde üniversite öğrencisiyle perakende sektörüne açık, genç, dinamik bir paralellik gösteren, şehircilik anlamında parmakla gösterilen en düzgün, en hızlı gelişen şehirlerden biri. Bakıldığında bir Avrupa kentinden farksız. Ece Grubu olarak bu yüzden buradayız.”

6 milyon dolarlık yatırım da Bursalı Coşkunöz'den
Eskişehir, dışarıdan bakıldığında Tevfik Türel’in anlattıkları gibi görülüyor. Eskişehir’de son günlerde yaşanan olumlu gelişmeler Ece Grubu’nun 100 milyon dolarlık yatırım için attığı temelle bitmedi. Bursalı Coşkunöz firması 6 milyon dolarlık savunma ve uçak sanayi yatırımını Eskişehir’e getirdi.

Organize Sanayi Bölgesi’nde 33 bin metrekarelik alana sanayi yatırımının temelini atan Coşkunöz Savunma ve Havacılık Sanayi Ticaret A.Ş., 200 kişiye istihdam yaratmasının dışında havacılık sektörüne yıllık 200 milyon dolar katkısı olan Eskişehir’i bu sektörde daha da geliştirecek.

Cazibe merkezi haline gelen Eskişehir’de lüks konut atağı da sürüyor. Kentin değişik bölgelerine birbirinden güzel modern konutlar yapılıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) adına şeker fabrikasının yanına lüks dairelerin yapımını üstlenen Al-Reş İnşaat şirketinin sahibi Abdullah Yener, “Sürekli gelişen Eskişehir’in hem depreme dayanıklı hem de modern sosyal tesislere sahip lüks konutlara ihtiyacı olduğunu belirledik. Bu eksiğin bir bölümünü 432 konutla biz tamamlamayı üstlendik” diyor.

Gerçekten de kentteki gelişmeler hem sanayicilerin hem de konut sektörünün ilgisini çekiyor. Eskişehir’de yaşayanlar bunun farkında olmasa da dışarıdan bakanlar Eskişehir’i bir Avrupa kenti olarak görüyor. Eskişehir’i bundan sonra da güzel günler bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-kenti-gorunumunun-eskisehire-kazandirdiklari_47107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!