Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu Komiseri Andris Piebalgs: "Nükleeri Boşverin Basit Yolu Seçin"

Piebalgs, "Rusya enerjide AB için vazgeçilmez. Alternatif kaynaklara da önem veriyoruz. Nükleer enerji Türkiye için çok zorlayıcı yol" dedi.

Milliyet Gazetesi/İpek YEZDANİstanbul'da önceki gün düzenlenen "Türkiye ve AB: Avrupa Enerji Politikası İçin Birlikte" konulu konferansa katılmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Komiseri Andris Piebalgs, enerji alanında Türkiye ile AB'nin işbirliği yapmasında her iki tarafın da önemli çıkarları olduğunu söyledi.

Piebalgs, "Bizim enerji temininde arz güvenliğini yaratabilmek ve pazar güvenilirliği için yeni kaynaklara ihtiyacımız var. Türkiye için de para kazanmak, yeni istihdam alanları yaratmak ve gelişme için iyi bir yol" dedi.

'Basit yollar var'
Piebalgs, bölgede yeni bir enerji koridoru yaratmanın Türkiye için önemli faydaları olacağına dikkat çekerek, "Bizim için Rusya her zaman orada olacak. Ancak arz güvenliği açısından bölgede farklı enerji kaynaklarının bulunması çok önemli, Rus şirketi Gazprom'un dışında alternatif kaynaklar bulmalıyız" diye konuştu.

Son günlerde çok tartışılan Nabucco Projesi'nde kritik olan konunun boru hattının kendisi değil, "enerjiyi temin eden ülkelerle görüşülüp anlaşılması" olduğunu belirten Piebalgs, "Türkmenistan, Kazakistan, İran, vs. gibi doğalgazı temin edeceğimiz ülkelerin şimdi bu konuda tereddütleri var, öncelikle bu ülkelerin ikna edilmesi gerek ama şüphesiz bu konuyu çözeceğiz" dedi.

Türkiye'de nükleer santral konusunda ise Piebalgs, "Nükleer enerji konusu çok zorlayıcı bir konu, enerji elde etmenin çok daha basit ve güvenilir yolları var, dolayısıyla ben olsam Türkiye'yi bu basit yolları tercih etmeye çağırırdım" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-komisyonunun-enerjiden-sorumlu-komiseri-andris-piebalgs-nukleeri-bosverin-basit-yolu-secin_54581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!