Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Avrupa Sorun, İstanbul Çözüm"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen basın toplantısı, panel, resepsiyon ve görsel sanat gösterileriyle tanıtıldı. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İspanyol filozof Jose Ortage Y. Gasset'in "İspanya sorun, Avrupa çözüm" dediğini hatırlatarak "Şimdi bu durum değişti, Avrupa sorun,

yapi.com.tr
"Avrupa Sorun, İstanbul Çözüm"

evlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 20'nci yüzyıl başlarında yaşayan İspanyol filozof Jose Ortage Y. Gasset'in "İspanya sorun, Avrupa çözüm" dediğini hatırlatarak "Şimdi bu durum değişti, Avrupa sorun, İstanbul çözüm" şeklinde konuştu.
    
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen basın toplantısı, panel, resepsiyon ve görsel sanat gösterileriyle tanıtıldı. Devlet Bakanı Bağış, Roma, Bizans ve Osmanlı'ya başkentlik yapan İstanbul'un kültür başkenti ilan edilmesini çok doğal bulduğunu belirterek aynı şekilde Türkiye'nin AB üyeliğinin de son derece doğal olduğunu söyledi.

İstanbul'un en önemli özelliğinin çok kültürlü yapısı olduğuna dikkat çeken Bağış, Ortaköy'deki ofisinin farklı pencerelerinden cami minareleri, kilise çanları ve sinagog kubbelerinin görüldüğünü anlattı.

Avrupa'da terör saldırılarına ya da isyana kalkışan Müslüman gençlerin burada doğup yetiştiğini hatırlatan Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem Avrupalı Müslümanlara hem de minare referandumuna verilecek en doğru mesaj olduğunu söyledi.

Bakan Bağış, Türkiye'de hükümetin son dönemde başlattığı açılımlarla farklı etnik ve dini gruplarla diyalog kurup çözmeye çalıştığını aktararak bunun "Avrupalı bir yöntem" olduğunu ifade etti.

Yunan AP Üyesi Niki Cavela da, "şehirlerin kraliçesi İstanbul'u 6 ay görmese özlediğini" belirterek İstanbul'un Türkiye ve AB arasındaki en güçlü bağı oluşturduğu ve 2010

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ve 50'ye yakın AP milletvekilinin katıldığı İstanbul'un tanıtım etkinlikleri düzenlenen resepsiyon ve dans gösterisiyle son buldu. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-sorun-istanbul-cozum-_76282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!