Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa ve Türkiye'nin En Büyük Parlak Çelik Üretim Fabrikası Gebze'de Açıldı

Avrupa ve Türkiye'nin en büyük parlak çelik üretim fabrikası, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Dünya
1


b>Avrupa ve Türkiye'nin en büyük parlak çelik üretim fabrikası, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) yanında bulunan Pelitli Köyü'nde Schmolz+ Bıckenbach & Tanay Çelik A.Ş ortaklığı ile kurulan parlak çelik üretim fabrikasının açılışı nedeniyle düzenlenen törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Schmolz + Bıckenbach CEO'su Mr. Benedikt Niemeyer, Kocaeli Valisi Erdal Ata, Gebze Kaymakamı Mehmet Emin Avcı, Gebze Belediye Başkanı İbrami Pehlivan ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

Otomotiv başta olmak üzere makine, inşaat ve beyaz eşya sanayine parlak çelik temin etmek amacıyla kurulan ve Türkiye'de ilk fabrika olan tesisin yılda 3 vardiyada 30 bin üretim kapasitesine sahip olacağını belirten Schmolz+ Bıckenbach & Tanay Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taner Aşkın, böyle bir tesisi Türk sanayinin hizmetine sunmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Aşkın, "85 yıldır ithal edilen parlak çelik, bundan böyle yeni tesislerde üretilecek. Şu anki yıllık kapasite tek vardiyada 12 bin tondur. Sözkonusu malzeme AB standartlarında, daha bir adım daha öndedir. Özellikle otomotiv, yapı malzemeleri, uçak sanayi ve elektronik gibi alanlarda kullanımı yaygın olan parlak çeliği, artık burada üreteceğiz" dedi. Schmolz + Bıckenbach CEO'su Mr. Benedikt Niemeyer ise, sadece Türkiye'ye değil komşu ülkelere de önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, "Ancak en güzel fabrika burası, bundan güzeli yok" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu da konuşmasında, "İthal yolla temin edilen parlak çeliğin bundan böyle Türkiye'de üretilecek olması çok sevindirici. Almanların iş disiplini, Türklerin ise çalışma azmi ve yaratıcılığı güzel eserlerin ortaya çıkmasına neden olacak. Türkiye ekonomisi 2004 yılı itibari ile dünyada en çok büyüyen ekonomilerden biri haline geldi. 9.9'luk büyüme oranı, bir çok ülkenin gıpta ile baktığı bir oran. Bu büyümede özel sektörün payı çok büyük. Türkiye'de özel yatırımların daha da çoğalması lazım. Biz yabancı yatırımcılara elimizden gelen kolaylığı sağlamaya hazırız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-ve-turkiyenin-en-buyuk-parlak-celik-uretim-fabrikasi-gebzede-acildi_26131.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • BU TİP KURULUŞLAR TÜRKİYE İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR BAŞARILAR (DORUK MAKİNA)K Karaatlı. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!