Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrupa'da Ev Sahibi Türklerin Sayısı Artıyor

Avrupa'da Ev Sahibi Türklerin Sayısı Artıyor

CNN Türk
Avrupa'da Ev Sahibi Türklerin Sayısı Artıyor

b>Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı'nın ''Avrupalı Türkler'in Gayrimenkul Alma Eğilimleri'' konulu araştırmasına göre, Avrupa'da ev sahibi olan Türklerin sayısı giderek artıyor. Avrupa Birliği sınırları içinde yaşan 4 milyonu aşkın Türkün 255 bininin kendine ait konutu bulunuyor.

TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Avrupa'da Türkler'in en yoğun yaşadığı ülke olan Almanya'nın, gayrimenkul edinme noktasında da öncü rolü oynadığını söyledi.

Almanya'da konut sahipliği 3.7 kat arttı
Almanya'da 2006 yılı itibariyle 203 bin konut sahibi Türk hanesinin sahip olduğunu belirten Şen, bu ülkede Türkler'in sahip olduğu emlakların toplam değerinin 32.5 milyar euroyu bulduğunu bildirdi. TAM'ın Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının konut alma eğilimlerini ölçtüğü araştırmanın ilk kez 1996 yılında yapıldığını ve o zaman sadece 54 bin Türk hanesinin ev sahibi olduğunun ortaya çıktığını belirten Şen, bugün bunun 3.7 kat arttığını kaydetti.

Almanya'daki Türkler'e bakıldığında ev ve daire sahibi olan hanelerin oranının yüzde 29.4 seviyesinde olduğunu ortaya çıkaran araştırma ayrıca, Türkler'in çok önemli bir bölümünün halen kiracı olduğunu ortaya koydu.

Şen, 2006 yılı başı itibariyle AB sınırları içinde yaşan 4 milyonu aşkın Türk kökenli göçmenin 255 bininin konut sahibi olduğunu söyledi.

Bu verilerin Türkler'in Avrupa'da kalıcı olduklarını, tüketim, tasarruf ve yatırım alışkanlıklarındaki değişimin açık bir göstergesi olduğunu ifade eden Şen, eskiden Türkiye'ye yönelik olan yatırım ve tasarruf alışkanlıklarının özellikle son yıllarda değiştiğini ve ileride üçüncü kuşağın da yetişmesiyle, bu ülkelerde yapılacak sabit yatırımların hız kazanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-ev-sahibi-turklerin-sayisi-artiyor_44441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!