Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupalı Sanayi Devlerine Göre 2025 Avrupa’sı

Avrupa Sanayiciler Yuvarlak Masası (ERT), yeni seçilen Avrupa Parlamentosu ile AB Komisyonu’na yönelik olarak hazırlanan ve '2025 yılında nasıl bir Avrupa görmek istediklerini' ifade eden vizyon çalışmasını, kamuoyu ile paylaştı. Ulaşılması gereken beş hedef koyan vizyon çalışması kapsamında, her bir hedefe ulaşmak için politika önerileri

yapi.com.tr
Avrupalı Sanayi Devlerine Göre 2025 Avrupa’sı

Tüm dünyayı etkisi altına alan krizin, Avrupa Birliği’nin küresel rekabet gücü üzerindeki uzun dönemli etkilerinin belirsizliğinden ve AB’nin karşı karşıya olduğu sorunların daha da ağırlaşmasından endişe eden Avrupalı sanayi devleri, '2025 Yılında Rekabetçi Avrupa İçin ERT Vizyonu' adlı bir rapor hazırlayarak, yeni seçilen Avrupa Parlamentosu’na ve AB Komisyonu’na sundu. Ulaşılması gereken beş hedef koyan vizyon çalışması kapsamında, her bir hedefe ulaşmak için politika önerileri geliştirilirken, kolaylıkla ulaşılabilecek sonuçlar da belirlendi.

Çalışmayı değerlendiren ERT - Türkiye Genişleme İş Konseyi Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Avrupa 2025 vizyonunun Türkiye için çok önemli tesbitler yaptığına dikkat çekerek, “Bunların başında Avrupa’nın en önemli hedefi olan Tek Pazar’ın tamamlanması ve bu süreç içinde reformlarını tamamlayan ülkelerin AB’ye  üye olması geliyor. Avrupa 2025 vizyonunda ortaya konulan hedefler ve politikalar, Hükümetimizin benimsediği orta vadeli ekonomik programın başarısı için de geçerli” dedi.

2025 yılının Avrupa’sını, insanların çalışmak ve yaşamak isteyecekleri, toplumsal refahın ve bireyler için yüksek yaşam kalitesinin sağlandığı bir yer olarak tanımlayan ERT çalışması, Avrupa’nın bunu gerçekleştirebilmek için doğru noktada olduğunu, ancak rekabet gücünün iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Zorlukları aşmak için gerekli politikaların uygulamaya konulmaması durumunda, AB’nin mevcut sanayi ve teknolojinin temellerini yitirme riski ile karşı karşıya kalabileceği savunulan çalışmada, ulaşılması gereken beş hedef şu şekilde sıralanıyor:

Hedef 1:  Sürdürülebilir büyümenin küresel şampiyonu olmak için gerekli sosyal ve ekonomik politikalar yerleştirilmeli, serbest ticaret, girişimcilik, açıklık ve akıllı yönetim konularında ısrarlı davranılmalı.

Hedef 2: AB, Küresel pazarlarda iyi konuşlanmış saygın bir oyuncu olmalı. Tek Pazar tamamlanmalı, reformlarını tamamlamış olan ülkeler üye olarak AB’ye alınmalı. AB’ye komşu ülkelerle Tek Pazar ilkeleri doğrultusunda sağlam ve derin ilişkiler kurulmalı.

Hedef 3: Kararlı, güvenilir, saydam bir yönetim sistemi yerleştirilmeli. Malların, insanların, bilginin serbest dolaşımını sağlayarak Tek Pazar tamamlanmalı ve Avrupa 2020 Stratejisi uygulanmalı. Ulusal yönetim yaklaşımının kısıtları bilinmeli ve karar sürecinde AB’ye ayrıcalık tanınmalı. AB, dış politika konularında tek sesle konuşmalı. Düzenleyici girişimler, küresel rekabet gücünün önemini dikkate alarak sürdürülebilirliğe, verimlilik artışına ve toplumsal refaha katkı yapmalı.

Hedef 4: Avrupa, en önemli varlığı olan insan kaynağını iyi değerlendirmeli, verimli ve sürdürülebilir istihdama odaklanmalı.

Hedef 5: İnovasyon gücünün önü açılmalı. Ar-Ge çalışmalarının hedefi küresel mega trendlerin ortaya koyduğu sorunlar olmalı. Kamuyu ve özel sektörü bir araya getiren inovasyon kümeleri oluşturulmalı, Avrupa’nın inovasyon  sisteminin küresel yeteneklere açık olması sağlanmalı. Girişimcilerle risk sermayesi elele çalışmalı, başarısızlıklar öğrenme fırsatı olarak değerlendirilmeli.

Rapora ulaşmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupali-sanayi-devlerine-gore-2025-avrupasi_76804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!