Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul'da İşe Bisikletle...

Avrupa'nın Bisikletle Yaptığını Otomobille Yapacağız

BM üyesi 192 ülkenin 136'sından binlerce yerel yönetimin üyesi olduğu Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının (UCLG) başkanı seçilen Kadir Topbaş, Teke Tek'te Fatih Altaylı'nın konuğu oldu. 18 milyar bütçenin İstanbul için yeterli olmadığını kaydeden Topbaş, İstanbul için çarpıcı bir projeden söz etti.

Gazete Habertürk
Avrupa'nın Bisikletle Yaptığını Otomobille Yapacağız

BM üyesi 192 ülkenin 136'sından binlerce yerel yönetimin üyesi olduğu Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının (UCLG) başkanı seçilen Kadir Topbaş, Teke Tek'te Fatih Altaylı'nın konuğu oldu. 18 milyar bütçenin İstanbul için yeterli olmadığını kaydeden Topbaş, İstanbul için çarpıcı bir projeden söz etti. Topbaş, şöyle konuştu:

"Moskova'nın 10-11 milyon civarında nüfusu var, 35 milyar dolar bütçesi var. İstanbul'un bu bütçesi -ki konsolide bütçe, şirketler dahil. Salt olarak belediyenin bütçesine baktığınız zaman 5-6 milyon dolar civarında. Şehirler ciddi yatırım yapmak zorundalar. Fosil yakıtlardan çevreyi kurtarmak istiyoruz. Elektrikli araçlar geliyor. İspark marifetiyle dolum istasyonları yapacağız. Dünyada belki ilklerden olacağız.

Bir projem daha var onu da açıklayayım. İspark marifetiyle, sayıları çok yüksek olmayacak ama, nasıl ki Avrupa'da bisiklet kiralıyorsunuz, elektrikli araç kiralamak gibi bir çalışma düşünüyoruz. Normal binek araç... Bir yerden kartınızı basacaksınız arabayı alacaksınız. Sonra başka bir otoparka bırakacaksınız."

UCLG

Topbaş, UCLG'de sadece yerel yönetimlerin değil, dünyanın iklim değişiklikleri başta olmak üzere pek çok sorununun ve daralan doğal kaynakların sorunlarının da ele alınacağını kaydetti. Tesadüfen 2004 yılında Paris'teki toplantının ilk kongresine İstanbul'u temsilen katıldığını söyleyen Topbaş, "Orada diyaloglarımız oldu, gün gün eş başkanlığa kadar geldi. İyi diyaloglar kurduk. Pasifik'ten tutun da Avrasya'dan Afrika'ya kadar dostluklarımız oldu" diye konuştu.

Topbaş hedeflerinin herkesin temel eğitim almasını sağlamanın, açlığın ortadan kaldırılmasının olduğunu kaydetti. Örgütün merkezinin Barselona'da olduğunu dile getiren Topbaş, merkezin İstanbul'a gelmesinin söz konusu olmadığını, toplantılarını eş başkanlarla bir buçuk ayda bir Barselona'da ya da eş başkanın ülkesinde yapacaklarını söyledi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-bisikletle-yaptigini-otomobille-yapacagiz_83911.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!