Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da İşe Bisikletle Gitmek Hayal mi?

İstanbul'da bisiklet yolları yok denecek kadar az, var olan yollar engellerle dolu, sürücü ve yayalar bisikletten 'rahatsız' olabiliyor. Ama bu şehirde işine, okuluna, çarşıya, pazara bisikletine atlayıp giden İstanbullular var. Ve ısrarcılar: Gelecek bisikletin!

Radikal Gazetesi
1 İstanbul'da İşe Bisikletle Gitmek Hayal mi?

p>“İstanbul’da ulaşımını bisikletle sağlayan birilerini arıyorum” dediğimde, bir arkadaşımın tepkisi, “Çıldırdın mı! Amsterdam mı burası?” oldu. Sonrasında tahmin ettiğimden daha fazla insana ulaştım, İstanbul’un farklı noktalarında ikamet edip, bambaşka uçlara pedal çeviren.

Bense İstanbul’da bisikletle trafiğe ilk kez bu haber vesilesiyle çıktım. Görüştüklerimden birine, sabah evden işe bisikletle eşlik etmek istedim. Neticede kendime kıyak geçip en rahat güzergâhı seçtim: Atıf Akın’la onun Galata Kulesi’ne komşu evinden çıkıp (kendisi de bir Radikal yazarı olan kız arkadaşı Dilay Yalçın’ın bisikletiyle) Haliç’in ucundaki santralistanbul’a pedal çevirdik.

Bisiklete yer açmak zor değil

Şişhane’den Kadir Has Üniversitesi’ne yol boyu panik yapmamaya çalışsam da dolmuş ve otobüslerin yanında nefes nefeseydim. Arabalar Atatürk Köprüsü’nden vızır vızır geçerken, “Haliç’e çıksak artık” diye sayıklıyordum. Haliç’i boydan boya geçmekse, rüya gibiydi… Mazgallara dikkat ederek, kornalara takılmadan, sağı solu kollayarak ilerledikçe problem yoktu. Atıf kornaların (saçlarım açık giderek cinsiyetimi belli ettiğimden olsa gerek) taciz amaçlı olabileceğini söylüyor. Görüşlerde bahsedilen “En büyük tehlike, aniden açılan araba kapıları”nın ne demek olduğunu önümdeki aracın kapısı birden açılınca anlıyorum. santralistanbul’un kapısı açılıp bahçeye girdiğimizdeyse, başka bir şehirde gibiyim. İşine bisikletle gidenlere bir kere daha imreniyorum. Bisikletleri Atıf’ın odasının önüne park ediyoruz. Trafikte saatler geçiren biri için salonundan çıkardığı bisikletle işyerindeki odasına 20 dakikada gitmek fazlasıyla fantastik!

İstanbul’daki bisiklet yolları (Toplam 61 kilometre) yok denecek kadar az. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın gururla ilan ettiği 1004 kilometrelik ‘planlanan bisiklet yolu’ için 2023’ü beklemek gerekiyor.

Ama milyonlarca İstanbullu’nun bisiklet kullandığı günleri görebilmek o kadar zor değil. Bisikletle uyumlu bir şehir için talep edilebilecek yığınla şey var: Bisikletin toplu taşımaya entegre edilmesi, sürücü ve yayaların yolu bisikletlilerle paylaşması, toplu taşımada bisiklet ücreti alınmaması, belli ilçelere özel yolların yapılması ve (çoğu kişiye göre ‘göstermelik’) bisiklet yollarındaki engellerin (konteyner, direk, kafe masası vs.) yok edilmesiyle bu dev şehirde ucuz, çevre dostu, sağlıklı, hızlı ulaşım demek olan iki tekere pekala yer açılabilir. İşbu haberin derdi de İstanbul’un en kısa zamanda bisiklet dostu olması için sakinlerinin ve yerel yönetiminin elini çabuk tutmasına katkı sunmaktır…

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-ise-bisikletle-gitmek-hayal-mi_84900.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bisiklet yolları yaya yolu tasarımı ile birlikte ele alınmalı. Bisiklet trafik aracı olarak sınıflandırılmamalı . Okullar, Devlet daireleri, topluma hizmet veren kurumlar bisiklet parkı yapmaya zorlanmalı. Duraklar,terminaller,kültür merkezleri istasyonlar iskelelerde zorunlu olarak bisiklet park yerleri bulunmalı. bisiklet fabrikaları teşvik edilmeli. toplu taşıma araçlarında bisiklet konulacak alanlar sağlanmalı (vagonon en önü veya en arkası gibi. bisiklet ile toplu taşıma araçlarına binebilme imkanı sağlanmalı. Belediyeler imar planlarında bisiklet yolu yapma zorunluluğu getirmeli. bisiklet yolu olmayan imar planları onanmamalı. katlanabilir bisiklet vb gibi yeni araç türleri piyasaya çıkarılmalı. gibi çeşitli alanlarda, tasarımdan planlmaya imalatta teşvik ve araştırmaya yön veren politikalar üretilmeli. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!