Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa'nın En Güzel Minaresi Seçildi

Fransa Çokkültürlü Gençlik Konseyi COJEP, British Council ve Avrupa'nın Sosyal Bütünlüğü Müslüman Girişimi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Avrupa'nın en güzel minaresi" temalı fotoğraf yarışması sonuçlandı. Bradford'daki Madni Camisi'nin minaresi Avrupa'nın en güzel minaresi seçildi.

NTV
Avrupa'nın En Güzel Minaresi Seçildi

Fransa Çokkültürlü Gençlik Konseyi COJEP, British Council ve Avrupa'nın Sosyal Bütünlüğü Müslüman Girişimi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Avrupa'nın en güzel minaresi" temalı fotoğraf yarışması sonuçlandı.

13 farklı ülkeden 53 cami resminin değerlendirildiği yarışmanın birincisi İngiltere'deki Bradford Madni Camisi oldu.

Dereceye giren diğer 4 cami ise Stockholm, Roma, Granada ve Oslo’da bulunuyor.

Farklı dinler, etnik gruplar ve uzmanlardan oluşan jürinin ilk tercihi olan Bradford Madni Camisi'nin 22 buçuk metre uzunluğunda olan minaresi, 2009'da yapılmış olduğu için aynı zamanda yarışmanın 'en genç' minaresi.

32 metre uzunluğundaki Stockholm Camisi'nin minaresi ikinci, Avrupa'nın en büyük camilerinden olan Roma'nın 38 metre uzunluğundaki minaresi de üçüncü geldi.

Yarışma son dönemlerde minare inşaatının yasaklanmasına bir cevap olarak, Müslümanlara ve İslam’a karşı olan önyargılarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan ve Avrupa’nın en güzel cami ve minarelerini içeren bir sergi de bu yıl içinde Avrupa Konseyi’nde açılacak.

Birinci gelen minarenin resmi Avrupa Miras Günleri’nin internet sitesinde ve İstanbul’da 2010 yılının sonbaharında düzenlenecek etkinlikte sergilenecek.

Kazanan 5 minare için ödül töreni Bradford'da gerçekleşecek. Yarışmaya katılan cami ve minarelerin resimleri albüm şeklinde de yayınlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-en-guzel-minaresi-secildi_78818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!