Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avustralya Yangınları için Flaş İddia

Avustralya'da aylardır devam eden yangınlarda milyonlarca hektar alan küle döndü. Yangınların bir türlü tam olarak kontrol altına alınamaması komplo teorilerini de gündeme getirdi. Hızlı tren güzergahlarının olduğu bölgeler ile maden açılmak istenen yerlerin yanmasına göz yumulduğu iddia ediliyor.

yapi.com.tr
Avustralya Yangınları için Flaş İddia

Avustralya'nın çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınları aylardır devam ediyor. Queensland, New South Wales, Victoria, Tasmania ve South Australia eyaletlerindeki yangınlar vahşi yaşam alanlarını büyük ölçüde yok etmiş durumda. En büyük yangınların görüldüğü New South Wales eyaletinde milyonlarca hektar alanın kül olduğu belirtiliyor.

Sözcü’den Eren Sakarya’nın haberine göre; Victoria eyaletinin doğusundaki East Gippslandd bölgesindeki yangınlar büyük tahribata yol açarken, bu bölgedeki Mallacoota kentinin sahillerinde 5 bine yakın mahsur kalan insanın donanma tarafından tahliye işlemlerine devam ediliyor. South Australia eyaletinde bulunan Kanguru Adası’nın üçte biri yanmış durumda.

Uzmanlar 6 milyon hektardan fazla alanın kül olduğunu belirtiyor. Bu alan, iki Belçika büyüklüğünde toprak parçası demek.

Yapılan hesaplamalara göre 500 milyona yakın hayvanın yangınlar sonucu hayatını kaybettiği ifade edilirken, koalaların soylarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları açıklandı. Yangınlarda 2 binden fazla ev yanarken 25 kişi de hayatını kaybetti.

"Avustralya Açık" tehlikede
Yangınlar sadece kırsal yaşamı değiş büyük şehirleri de etkiliyor. Ülkenin 5.5 milyon nüfuslu en büyük şehri Sydney ve 1000 km ötedeki 5 milyon nüfuslu Melbourne şehirleri, günlerdir yoğun bir dumanla kaplı. Başkent Canberra ise 6 Ocak günü dünyanın en kötü havasına sahip şehir oldu.

Hava sıcaklıkları 30 derecenin üzerinde seyretmesine karşın dumanlar nedeniyle gökyüzü kapalı ve görüş mesafesi düşük. Havada ağır bir yanık kokusu da hakim. Uzmanlar gerekmedikçe bu şehirlerde yaşayanların dışarı çıkmaması ve maske takmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Oluşan hava kirliği yüzünden birçok etkinlik iptal edilirken, Avustralya Açık Tenis Turnuvası da iptal edilme riski ile karşı karşıya.

Küresel ısınma birinci neden
Bu yangınlara sebep olan birçok faktör var. Bunlardan en önemlisi küresel ısınma. Küresel ısınma sonucu bu yıl daha çok ağacın ve otlak alanın kuruduğu, bu yüzden yangınların daha da büyüdüğü iddiaları her geçen gün daha geniş bir kitle tarafından dile getirilmekte.

Öte yandan, yangın sezonundan önce, yangın riski fazla olan yerlerde, yetkililerce kontrollü ufak yangınlar çıkarılmakta. Böylece büyük yangınların önüne geçilmekte idi. Küresel ısınma nedeniyle, bu yıl Aralık ayında aniden görülen 40 derece üzeri sıcaklıklar nedeniyle çıkarılan kontrollü yangınların bazılarının kontrolden çıktığı iddia ediliyor. Yerel itfaiyelerin ve gönüllü halkın yetersiz kalması sonucu federal hükümetin zamanında müdahale etmemesiyle yangınların bu kadar büyüdüğü iddia ediliyor.

Ayrıca yangın dumanlarının oluşturduğu bulutların yangın riski taşıyan bölgelerde oluşturduğu yıldırımların birden çok yerde yangın çıkmasına sebep verdiği ifade ediliyor. Çiftçiler, turistler ve kampçıların yaktıkları kontrolsüz ateşler de yangınların büyümesine sebep oldu.

Komplo teorileri arttı
Avustralya'nın İnsani Gelişmişlik İndeksi'nde üçüncü sırada olmasına karşın yangınlarla ilgili komplo teorileri de yok değil. New South Wales Eyaleti'nde yapılması planlanan hızlı tren hatlarının geçeceği yerlerin yanan bölgelerle örtüştüğü iddia edilmesi, yangınların en çok zarar verdiği bu eyalette bilerek geç müdahale edildiği, bazı alanların ve çiftliklerin yanmasına göz yumulduğu iddia ediliyor. Bir diğer iddia ise yanan yerlerdeki yer altı zenginliklerine ulaşmak için madenlerin açılmak istenmesi. Bu iddialar hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avustralya-yanginlari-icin-flas-iddia_177020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!