Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ay Kolonilerinde Ön Germeli Beton Kullanılacak

NASA geleceğin Ay ve diğer gezegen yerleşkelerinde kullanılması düşünülen ön germeli beton yapıların onarım ve güçlendirme işlemlerinin kolayca halled

AScribe Newswire
Ay Kolonilerinde Ön Germeli Beton Kullanılacak

ASA geleceğin Ay ve diğer gezegen yerleşkelerinde kullanılması düşünülen ön germeli beton yapıların onarım ve güçlendirme işlemlerinin kolayca halledilebilmesi için özel bir araştırma projesi başlattı.Araştırma Cal State Fullerton Kampüsü bilimadamlarınca yürütülecek...AScribe Newswire'da yeralan habere göre, geleceğin Ay ve diğer gezegen yerleşkeleri üzerinde çalışan Cal State Üniversitesi Fullerton Kampüsü'nden inşaat ve çevre mühendisliği profesörü Pinaki R.Chakrabarti, Ay kolonize edilmeye başlandığında ana yapı öğesinin ön germeli beton olacağını belirtti.

Bu tür yapıların onarım gereksinimlerinin karşılanması önündeki güçlükleri öngören NASA yetkilileri, 100.000 dolarlık Diamond Bar ödülünü, öngermeli beton ve diğer hafif metal yapıların onarım ve güçlendirmeleri için kompozitler olarak da adlandırılan fiber plastikler (fiber reinforced plastics -FRP-) ve özel yapıştırıcıların geliştirilmesi için ayırdı.

NASA ödeneğinin bir parçası olarak, Chakrabarti'ye birkaç öğrenci de yardımcı olacak. Chakrabarti bu araştırma ödeneğinin temel amacının öğrencilerie futuristik ve yüksek teknoloji araştırmaları için teşvik etmek olduğunun altını çiziyor.

Ödenek ile aynı zamanda gerekli ekipmanlar temin edilerek kampüste yeni bir laboratuvar kurulacak ve mevcut inşaat ve çevre mühendisliği laboratuvarları yenilenenecek.

Mühendislik Fakültesi'nden Jesa Kreiner de ödenek ile öğrencilerin heycan verici bir NASA araştırması içinde yeralmalarının sağlanacağını belirtti.

Rutgers Üniversitesi'nden doktorası olan Chakrabarti aynı zamanda ASCE (Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği) üyesi. Üniversitenin İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanlığını da geçmişte üstlenmiş olan Chakrabarti T.Y.Lin Associates ve A.C.Martin Associates gibi önemli tasarım firmalarında da görev almış. Chakrabarti'nin betonarme yapılar, beton dayanımı ve kompozitler ile sismik güçlendirme üzerine 40'dan fazla yayını bulunuyor.

Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekanı Raman Unnikrishnan da, Ay'ın kolonize edilmesinin önünde daha çok yol olduğunu belirterek, Cal State Fullerton'da öğrenci ve öğretim üyelerince yürütülecek araştırmaların geleceğin ay yerleşimcilerine güvenli yapılar üretmek için katkı sağlayacak olmasından mutluluk duyduğunu belirtiyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/ay-kolonilerinde-on-germeli-beton-kullanilacak_2929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!