Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayamama Deresi'nin Faturası Ağır Olacak

Sel felaketi sonrası gündeme gelen Ayamama Deresi çevresindeki işyeri ve yerleşim yerlerinin yıkılarak ıslah edilmesi tartışmaları iş dünyasını böldü. Yıkım açıklamalarını bazı işadamları erken bulurken, bazıları da destek verdi. Dere boyunca yaklaşık 7 milyar dolarlık sanayi ve konut yatırımı olduğuna dikkat çeken işadamları, dere yatağının

Zaman Gazetesi
Ayamama Deresi'nin Faturası Ağır Olacak

Sel felaketi sonrası gündeme gelen Ayamama Deresi çevresindeki işyeri ve yerleşim yerlerinin yıkılarak ıslah edilmesi tartışmaları iş dünyasını böldü. Yıkım açıklamalarını bazı işadamları erken bulurken, bazıları da destek verdi. Dere boyunca yaklaşık 7 milyar dolarlık sanayi ve konut yatırımı olduğuna dikkat çeken işadamları, dere yatağının genişletilerek ve tünellerle desteklenmesini istedi.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun Zaman'ın manşetinde yer alan "Dere Hazine'nin malı, tapular iptal edilecek." açıklaması 'Ayamama' çevresinde işyeri bulunan firma sahiplerini ikiye böldü. İşadamlarından bazıları yıkıma destek verirken bazıları da milyar dolarlık yatırımların boyutuna dikkat çekiyor: "Bu binaları yıkmak yerine dere yatağı genişletilip, tünellerle desteklenirse yıkıma gerek kalmadan tehlike ortadan kalkar." Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, yıkımın devlete on milyar dolara mal olacağını ileri sürdü. Bölgede arsa fiyatlarının bin 500 ile 2 bin dolar arasında değiştiğini ifade eden Ateş, bir binanın metrekaresinin de 7 bin dolar civarında olduğunu hatırlattı. Sabri Ateş, bölgenin tahmini olarak 10 milyar dolar civarında bir değere sahip olduğu bilgisini verdi.

'Yıkım'ı engellemek için bilimsel bir rapor hazırlatan Yeni Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİSİAD) ise 'yıkım' tartışmasına nokta koymayı amaçlıyor. Derneğin Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım, Başakşehir ile Ataköy arasında 4 bin metre uzunluğu 200 metre genişliğinde olan Ayamama dere yatağındaki işyerlerinde 50 bin çalışan bulunduğunu, bu sebeple selin gerçek sebebinin ortaya çıkarılması için İstanbul Teknik Üniversitesi ile çalışma başlattıklarını söyledi. 800 bin metrekarelik ve 1 milyar 600 milyon dolar değerindeki dere yatağında, arsanın yanısıra ticari alan ve binden fazla bina bulunduğunu ifade eden Yıldırım, bunların ortalama maliyetinin ise binalar 4 katlı olarak hesaplandığında en az 5 milyar dolar olduğunu aktardı.

Yıldırım, "Burası yok olmasın diye önceki gün çalışma başlattık. İSKİ'nin ve Şehir Planlama ekiplerinin tespit ettiği üzere dere yatağındaki eğim yüzde 2. Sel yüzde 2'lik bir yerde böylesine etkili olamaz. Bu sebeple askerî bölgedeki göletin çökmesinin felakete sebep olduğunu düşünüyoruz. Bilimsel olarak da bunu kanıtlayacağız. Şu an İTÜ'de Hidrolik ve Çevre Anabilim dalları başkanlıklarında raporumuzu hazırlıyoruz. Bunu kamu ile paylaşacağız. Sonra da İSKİ, İBB ve ilçe belediyeler ile işbirliği yapıp dünya standartlarında 'derin saha çalışması' başlatılmasını isteyeceğiz." dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayamama-deresinin-faturasi-agir-olacak-_72391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!