Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayasofya İskeleden Kurtulamadı

Ayasofya Müzesi tarihi boyunca defalarca restorasyona tabi tutuldu. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yapılan restorasyonlar 1500 yıllık yapıyı ayakta tutmaya, içindeki süslemeleri yaşatmaya yönelikti.

yapi.com.tr
Ayasofya İskeleden Kurtulamadı

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre, 1993 yılında kurulan demir iskele kubbenin onarımı için başlamış ve tam 17 yıl müzenin içinde kalmıştı. Kubbedeki son derece kıymetli mozaiklerin konservasyonları yapıldı, sıvalar tamamlandı ve bu sırada selafin meleklerinin üzerindeki kapaklar kaldırılarak meleklerin yüzleri ortaya çıkarıldı. Sadece kubbenin dörtte birini onarmak için kurulan iskele, müze içinde dört kez yer değiştirerek kubbenin tamamı 17 yılda onarıldı.

Nur suresi çıkabilir

2010 yılında kubbedeki onarımlar bitince demir iskele tamamen söküldü. Ziyaretçiler, Ayasofya’yı 2013’e kadar iskelesiz bir şekilde görme imkânına kavuştu. Ancak kubbe altındaki yan duvarlarda ve yarım kubbelerde aşırı yıpranma, rutubet ve sıva dökülmeleri yaşanınca 2013 sonunda demir iskele bir kez daha kuruldu. Sıva onarımları sırasında ‘Fossati onarımı’ öncesi kalem işi süslemeler ortaya çıkınca 650 gün sürmesi beklenen onarım süresi uzadı.

Mihrabın üstüne denk gelen doğu yarım kubbede onarımlar başladığında 1. Ahmed döneminde nakşedildiği düşünülen devasa hat kompozisyonun sıva altından çıkması bekleniyor. Eski gravürlerde var olan hat kompozisyonunda Nur Suresi 35. Ayet’in tamamının yer aldığı ileri sürülüyor. Bu durumun onarım süresini uzatması bekleniyor. Restorasyonu yürüten ekip, sürenin uzamasında karşılaştıkları sürprizlerin etkisi olduğunu belirterek tarihi yapının tamamında onarımların bitirilebilmesi için en az 10 yıl daha çalışmak gerektiğine dikkat çekiyor. Yetkililer burada da yaşanabilecek aksaklıklardan dolayı iskelenin yeniden ana kubbe için de kurulabileceğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofya-iskeleden-kurtulamadi_154035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!