Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya Müzesi 2010'a Hazırlanıyor

İstanbul'un en önemli mimari yapıtları arasında yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Ayasofya Müzesi'nde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatılıyor. Bu çalışma kapsamında, Müze'nin ana kubbesinin görüntüsünü kapatan 55 metre yüksekliğindeki 16 yıllık inşaat

CNN Türk
Ayasofya Müzesi 2010'a Hazırlanıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul'un binlerce yıllık kültürel mirasına sahip çıkmak hedefi doğrultusunda projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. İstanbul'un en önemli mimari yapıtları arasında yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Ayasofya Müzesi'nde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatılıyor. Bu çalışma kapsamında, Müze'nin ana kubbesinin görüntüsünü kapatan 55 metre yüksekliğindeki 16 yıllık inşaat iskelesi de kaldırılmış olacak.
 
2010 sürecinde tamamlanmış olacak

Ayasofya Müzesi'nde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Üyesi Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç'ün katılımıyla  Ayasofya Müzesi'nde yapıldı.

Toplantıda konuşan Ertuğrul Günay, bir ülkenin uygarlık seviyesinin kültürel ve tarihi değerlere verdiği önemle ölçüldüğünü söyleyerek, İstanbul'un sahip olduğu mirasa sahip çıkılmasının önemini vurguladı. Ayasofya Müzesi'nin restorasyon çalışmalarının 1993 yılında UNESCO'nun desteğiyle başlatıldığını belirten Günay, çalışmaların titiz bir bilimsel araştırma sürecine paralel olarak yürütüldüğünü söyledi.

Günay, sözlerine şöyle devam etti: “Restorasyonun İstanbul 2010 sürecinde tamamlanacak olması çok önemli bir adım.  2010'da İstanbul'a gelecek milyonlarca ziyaretçi, İstanbul'un gözbebeği olan bu muhteşem yapıyı yenilenmiş olarak görme imkânına sahip olacak"

2010 yılının İstanbul'u dünyanın önde gelen metropollerinden biri yapmak yolunda önemli atılımların gerçekleştiği bir yıl olacağını söyleyen Hayati Yazıcı ise şöyle konuştu:

“1700 yıllık bir tarihe, bu tarihin en önemli imparatorluklarına, iki büyük dine kucak açmış Ayasofya Müzesi'ni gelecek nesillere layıkıyla devredebilmek, günümüze kadar özgünlüğü korunarak müze olarak kullanılmakta olan bu eşsiz yapıtın zaman içinde karşılaştığı olumsuzlukları gidermek ve ziyaretçiler tarafından algılanabilirliğini daha da artırmak amacıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak çalışıyoruz" dedi.

"Kentin çehresi güzelleşecek"

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu ise , tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adeta bir açık hava müzesi olan İstanbul'u, sahip olduğu değerleri koruyarak, geleceğe taşımayı hedeflediklerini söyledi. Çolakoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Ayasofya Müzesi'nde yıllardır sürdürülen restorasyon çalışmalarının, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliliği sürecinde tamamlanıyor olması bizim için büyük bir mutluluk. Yaklaşık 1,5 milyon lira bedelle ele alınan ilk aşama çalışmaları, Ajans bünyesindeki uzmanlarımızın koordinasyonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliği ile yürütülüyor. İstanbul'un kültür başkentleri arasında unutulmaz bir yere sahip olması için kentin çehresini güzelleştirip aydınlatacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz"

Ayasofya Müzesi'ndeki restorasyon kapsamında yıllardır bekleyen çalışmalar da hayata geçecek. Ayasofya Müzesi'ndeki ana kubbenin ve narteksin restorasyonunu takiben, yarım kubbelerin restorasyonu, galeri katının onarımı, bahçenin açıkhava müzesi olarak düzenlenmesi, I. Mahmut kütüphanesinin onarımı gibi çalışmalar da gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofya-muzesi-2010a-hazirlaniyor_65897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!