Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya ve Kariye Teklifine Yine İade

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ayasofya ve Kariye müzelerinin, imar planlarında "cami alanı"na çevrilmesini öngören teklifleri dün yine karara bağlayamadı. 2 yıl içinde üç kez Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelen teklifle ilgili rapor, Planlama Müdürlüğü'ne iade edildi.

Yeni Şafak Gazetesi
Ayasofya ve Kariye Teklifine Yine İade Kariye Müzesi

stanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ayasofya ve Kariye müzelerinin, imar planlarında "cami alanı"na çevrilmesini öngören teklifleri dün yine karara bağlayamadı. 2 yıl içinde üç kez Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelen teklifle ilgili rapor, Planlama Müdürlüğü'ne iade edildi.

Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği, 15 Haziran 2005'te belediyeye başvurarak, 1/5 bin ölçekli Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları'nda müze alanı olan Ayasofya ve Kariye müzelerinin, Paris Notre Dame Kilise-Müze örneğinde olduğu gibi "cami ve müze alan"ına alınmasını talep etmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise, Ayasofya ve Kariye müzelerinin, müze fonksiyonun kaldırılarak, planlara cami şeklinde yazılmasını istemiş, bazı vatandaşlar da benzer taleplerde bulunmuştu.

Ayasofya ve Kariye müzelerinin planlara cami olarak işlenmesini öngören bu başvurular, 13 Ekim 2005'ten bu yana üç kez Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine geldi. Her seferinde müdürlüğüne iade edilen itirazlar, meclisin dünkü oturumunda tekrar görüşüldü ve yine müdürlüğe iade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofya-ve-kariye-teklifine-yine-iade_52714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!