Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayasofya'nın Şerefeleri Dökülüyor

Binlerce yıllık tarihi olan, birçok medeniyete tanıklık eden, tarihi boyunca sayısız tamiratlar gören Ayasofya Müzesi şerefelerinin korkulukları yıkılmaya yüz tutunca Müze Müdürü Mustafa Akkaya harekete geçti.

Akşam Gazetesi
Ayasofya'nın Şerefeleri Dökülüyor

inlerce yıllık tarihi olan, birçok medeniyete tanıklık eden, tarihi boyunca sayısız tamiratlar gören Ayasofya Müzesi şerefelerinin korkulukları yıkılmaya yüz tutunca Müze Müdürü Mustafa Akkaya harekete geçti. 22 Haziran 2005 tarihinde İstanbul Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü'ne bir yazı yazarak, minarelerin korkuluklarında bulunan taşların aşağıya düşerek tehlike yaratmaması için 'ivedilikle' onarılmasını istedi. Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü ise, ön çalışma yaparak minare şerefelerinde inceleme başlattı.

Görevlendiren Yüksek Heykeltıraş Ali Osman Avşar da yaptığı çalışmada minare şerefelerinin yıkılmak üzere olduğunu raporları ile kanıtladı. Avşar raporunda 'Korkulukların yenilenmesi can güvenliği açısından gereklilik arz etmektedir' dedi. Avşar bunun maliyetinin de 11 bin YTL olduğunu tespit etti. Ancak bu arada Ayasofya Müze Müdürü Mustafa Akkaya'nın tayini Samsun'a çıktı. Yerine ise Jale Dedeoğlu müze müdürü olarak atandı. Dedeoğlu döneminde bürokrasının ağır işlemesi yüzünden bir türlü onarım başlayamadı. Yaklaşık bir yıldır yapılmayı bekleyen şerefe korkulukları geçen süre içerisinde daha fazla atıl duruma geldi.

Hızlı davranacağız
Geçen ay mahkeme kararıyla Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevine yeniden başlayan Mustafa Akkaya, 'Onarım için hızlı bir şekilde hareket edeceğiz' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyanin-serefeleri-dokuluyor_47859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!