Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayasofya'ya Parke Döşediler!

Müzeden camiye çevrilen Ayasofya yeni bir tartışmayla gündemde. Kapısı ısırılan, duvarları kazınan, kepenk takılan Ayasofya’da şimdi de tarihi taş yola laminant parke döşendi.

yapi.com.tr
Ayasofya'ya Parke Döşediler!

Müzeden camiye çevrilmesinden bu yana uğradığı tahribatlar ile gündemden düşmeyen Ayasofya tartışma konusu olmaya devam ediyor. Geçen günlerde kapısına kepenk takılan ve restorasyon nedeniyle geçici bir uygulama olduğu söylenen Ayasofya’da bu kez de tarihi taş merdivenlere laminant parke döşendi. Söz konusu uygulama görünüş itibarıyla çirkin durduğu için yurttaşlar tarafından eleştirildi.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre; sanat tarihçisi Oğuzhan Karadirek, Ayasofya’nın yoğun ziyaretçi alan bir yer olması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidilmiş olabileceğini söyledi.

Karadirek, “Hem geçen günlerde gündem olan kapı hem parkeler görünüş açısından hoş durmuyor. Ancak yapının çok yıprandığı da göz önüne alındığında böyle bir uygulama yapılmış olabileceğini düşünüyoruz. Parkelerin altına taşların zarar görmemesi için yumuşak bir materyal de eklenmiş. Restorasyon da devam ettiği için, parkeler tarihi taşların zarar görmesini engelleyebilir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyaya-parke-dosediler_201312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!