Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya'ya Tarihî Eser Takviyesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, çürümeye terk edilmiş kültür varlıklarını canlandırmak için harekete geçti. İçinde paha biçilmez eserler bulunan tarihî vakıf müzeleri, restore ediliyor. İstanbul'daki müzelerin bir kısmı ise hem onarılıyor hem de yer değiştiriyor. Sultanahmet Camii Hünkar Kasrı'nda bulunan Halı Müzesi, bu kapsamda Ayasofya'ya taşınıyor.

Zaman Gazetesi
Ayasofya'ya Tarihî Eser Takviyesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, çürümeye terk edilmiş kültür varlıklarını canlandırmak için harekete geçti. İçinde paha biçilmez eserler bulunan tarihî vakıf müzeleri, restore ediliyor. İstanbul'daki müzelerin bir kısmı ise hem onarılıyor hem de yer değiştiriyor. Sultanahmet Camii Hünkar Kasrı'nda bulunan Halı Müzesi, bu kapsamda Ayasofya'ya taşınıyor. Ayasofya İmarethanesi olarak bilinen yer, Vakıflar'ın yeni halı müzesi haline getirilecek.

İmarethanenin bir süredir restorasyon çalışmaları yürütülüyordu. Onarımı büyük ölçüde bitirilen binaya Hünkar Kasrı'ndaki halı müzesi taşınacak. Ardından kasrın restorasyonuna başlanacak. Sultanahmet Camii altındaki fil ahırları bölümünde yer alan Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi buraya getirilecek. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, depolara kilitlenen taşınabilir kültür varlıklarını, çürümeye terk edilmiş durumdan çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Hem eserlerin güvenlik altına alınması hem de sergilenmesi amacıyla müze kurulması talimatı verdiğini anlatan Beyazıt, "Ülke genelinde müze olmaya uygun tarihî yapılar belirlenerek restore ediliyor. Bu yapılarda sergilenmek üzere eserlerin konservasyonu yapılarak, teşhire hazır hale getiriliyor." diyor.

Çalışmalar çerçevesinde İstanbul'daki vakıf müzeleri de yeniden yapılandırılıyor. Müzelerin yer değiştirmesi de bu faaliyetler arasında. Halı Müzesi, Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi bir taraftan yer değiştirip binaları onarılıyor. Diğer yandan da depolarında bulunan eserler kurtarılıyor. Müzelerde teşhir edilen ya da depolarında saklanan binlerce eski eserin konservasyonları (koruma) yapılarak, tasnif ediliyor. Tasnif işlemi tamamlananlar, yeni açılan müzelerde teşhir edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyaya-tarihi-eser-takviyesi_68447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!