Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayazağa Metrosu’nun Vagonları Raylarda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Güney Koreli Hyundai Rotem firmasından satın aldığı her bir 1 milyon 400 bin dolar olan 92 vagondan ilki raylara indirildi. Kazı çalışmaları tamamlanan ve elektromekanik işlerinin büyük bölümü biten 4. Levent- Ayazağa arasında kullanılacak metro vagonları Taksim, Şişhane, 4.Levent, Darüşşafaka hattında

ibb.gov.tr
Ayazağa Metrosu’nun Vagonları Raylarda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Güney Koreli Hyundai Rotem firmasından satın aldığı her bir 1 milyon 400 bin dolar olan 92 vagondan ilki raylara indirildi. 4. Levent’te gazetecilerin de katıldığı bir programla gece yarısı ilk vagonun raylara indirilmesini izleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, satın aldıkları 92 vagondan ilkini teslim raylara indirdiklerini belirterek, “Yılsonuna kadar 28 vagonu daha teslim alacağız. Vagonların her biri 36 ton ve 8’erli dizi olarak birbirine bağlanacak. Tanesi 1 milyon 400 bin dolar olan vagonların toplam maliyeti 127 milyon dolar. Şişhane - Taksim - Ayazağa Metrosu yeni vagonlarla yılbaşından itibaren hizmete girecek” dedi.

Deneme seferleri 29 Ekim’de başlıyor…

4. Levent Ayazğa ve Taksim Şişhane Metro hatlarındaki inşaat çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini müjdeleyen Başkan Kadir Topbaş, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan itibaren bu hatlarda deneme seferlerine başlayacağız. Yılbaşından itibaren de bu hatlar hizmete girecek. Şuan da İstanbul genelinde 62 kilometrelik metro inşaatımız devam ediyor. Kent genelinde toplam 3,5 milyar dolarlık metro yatırımızı devam ediyor. Vatandaşlarımızı toplu taşımaya teşvik için bu konudaki yatırımlarımız devam edecek” diye konuştu.

Kazı çalışmaları tamamlanan ve elektromekanik işlerinin büyük bölümü biten 4. Levent- Ayazağa arasında kullanılacak metro vagonları Taksim, Şişhane, 4.Levent, Darüşşafaka hattında İstanbullulara hizmet verecek. Bu hafta 8 vagon daha Türkiye’ye getirilecek. Yılsonuna kadar hatta indirilen vagon sayısı 28’i olacak. 2009 yılında teslim edilecek vagonlarla birlikte proje kapsamında alınacak vagon sayısı 92 olacak. Halen Taksim- 4.levent hattında 32 vagon kullanılıyor. Yeni vagonların hizmete alınmasıyla birlikte filo 124 vagona çıkacak. 2009 yılı sonunda hattın yolcu taşıma kapasitesi 4 katına çıkarılmış olacak. Elektromekanik işlerinin yapımına Ocak ayında başlanan 4.Levent- Sanayi İstasyonu-Atatürk Oto Sanayi İstasyonlarında iş tamamlanma noktasına geldi.

Yeni vagonlarda konfor farkı…

Her bir tren dört vagondan oluşuyor. Her vagonun özellikleri ise şöyle:

* Şu an işletilen vagonlardan farklı olarak yeni trenlerde vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları bulunuyor. Böylece 968 yolcunun bir tren içinde homojen dağılımı mümkün olacak.
* Tüm vagonlar klimalı olacak
* Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital gösterge olacak.
* Araç içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren "dinamik yol haritası" olacak.
* Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağını gösteren dijital ok göstergesi olacak
* Her vagonda 6 adet LCD yolcu bilgilendirme ekranlar olacak.
* Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayazaga-metrosunun-vagonlari-raylarda_63718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!