Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayazağa’ya Verilen Fiyata TOKİ Başkanı Neden Şaşırdı?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar, 3 milyar 251 milyon 100 bin TL’ye satılan Ayazağa arsanın ihale süreci hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Araziye verilen fiyatını kendilerini de şaşırttığına işaret eden Bayraktar, “Arsanın bir bölümünde gecekondular vardı. Bu arsanın bu kadar edeceğini düşünemezdik, burayı

Hürriyet Gazetesi
Ayazağa’ya Verilen Fiyata TOKİ Başkanı Neden Şaşırdı?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar, 3 milyar 251 milyon 100 bin TL’ye satılan Ayazağa arsanın ihale süreci hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Araziye verilen fiyatını kendilerini de şaşırttığına işaret eden Bayraktar, “Arsanın bir bölümünde gecekondular vardı. Bu arsanın bu kadar edeceğini düşünemezdik, burayı gelir paylaşımı modeli ile satmasaydık en fazla 500- 600 milyon TL ederdi.” dedi.

Gayrimenkul sektörü, geçtiğimiz çarşamba günü en ilginç bir arsa satış operasyonuna sahne oldu. Önümüzdeki kasım ayında halka arza hazırlanan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO) Jandarma’dan 520 milyon TL’ye aldığı Ayazağa’daki 241 bin 905 metrekarelik arsayı 3 milyar 251 milyon 100 bin TL’ye sattı.

Bu arsanın ihalesi; aralarında Ağaoğlu, Soyak, Yeşil, Artaş, Nurol ve Mesa’nın da bulunduğu devlerin yarışına sahne oldu.  İhalede dokuz firmadan yedisi teklif verdi.

İlk oturumu 21 Eylül’de gerçekleştirilen ve Emlak Konut GYO’nun ihalesini yaptığı arsada dün, en yüksek teklif, 3 milyar 251 milyon 100 bin TL ile liderliğini Yeşil inşaat’ın yaptığı altı ortaklı girişimden geldi. Yeşil İnşaat ayrıca Trump Towers’in isim hakkına da sahip bulunuyor. Ortak girişim, bu teklifle arsa ve üzerine yapacağı projeden elde edeceği geliri 3 milyar 251 milyon TL olarak belirlerken bu miktarın yüzde 37.01’lik kısmını oluşturan 1 milyar 203 milyon 232 TL’yi Emlak Konut’a arsaya biçtiği değer olarak önermiş oldu. Girişim, projede teklif ettiği toplam gelirin üzerine çıkması halinde Emlak Konut’a ayrıca yüzde 37.20’lik ödeme daha yapacak.

İhalenin favorilerinden Ağaoğlu’nun sahip olduğu Akdeniz İnşaat ise 1 milyar 570 milyon TL’lik toplam rakamıyla birinci isim olarak ortaya çıkmıştı. Ağaoğlu, arsa ve üzerinde gerçekleştireceği proje için önerdiği bu rakamın içinde 502 milyon TL’yi de arsa payı olarak Emlak Konut’a teklif etmişti.

Emsal değeri yüksek

Emlak Konut GYO’nun halka açılma süreci öncesi geçen hafta ekonomi basının temsilcileri ile bir araya gelen Emlak GYO ve aynı zamanda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar, bu arsanın ihale süreci hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Araziye verilen fiyatını kendilerini de şaşırttığına işaret eden Bayraktar, “Arsanın bir bölümünde gecekondular vardı. Bu arsanın bu kadar edeceğini düşünemezdik, burayı gelir paylaşımı modeli ile satmasaydık en fazla 600 milyon TL ederdi.” dedi. 

241 bin 905 metrekare yüzölçümüne sahip bulunan arsanın toplam 446 bin 17 metrekare inşaat yapma izni bulunuyor. İmar planlarına göre bu bölümün 193 bin 900 metrekaresi konut alanı olarak yer alıyor. Bu alanın 2.2 emsal değeri bulunduğu için üzerine 426 bin 580 metrekare inşaat yapma izni bulunuyor.  Ayazağa’daki arsaya bu durumda 4 bin 260 konut yapılabilecek. Ticaret alanı olarak ayrılan 7 bin 775 metrekarelik alanın ise emsal değeri 2.5. Bu parsele de 19 bin 437 metrekare inşaat yapılabilecek.

ETİKETLER: firma kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayazagaya-verilen-fiyata-toki-baskani-neden-sasirdi_82982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!