Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aydın Doğan'a Bir Jest de Anadolu Yakasında Yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ümraniye'deki Petrol Ofisi'ne ait arazinin altından metro ve otobüs durağı geçmesine izin verme karşılığında, bölgeye rezidans, otel yapma fısatı verdi.

Sabah Gazetesibr/>

Doğan Grubu'nun, Sarıyer'de daha önce spor alanı olan araziye Boğaz manzaralı benzin istasyonu kurma yetkisi almasının ardından bir jest de Anadolu yakasında yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ümraniye'deki Petrol Ofisi'ne ait arazinin altından metro ve otobüs durağı geçmesine izin verme karşılığında, bölgeye rezidans, otel yapma fısatı verdi. Plan tadilatı yapılırken emsal de 0.7'den 2.5 çıkarılarak 21 bin metrekarelik inşaat alanı 70 bin metrekareye çıkarılmış oldu.

Sarıyer İstinye'deki Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'ne ait ve daha önceki planlarda tamamı spor alanında kalan 5 bin 460 metrekare arsanın bir bölümü geçtiğimiz şubat ayında yapılan plan tadilatı ile akaryakıt istasyonu alanına alınmıştı. Askıda geçen sürede iptal başvurularına karşın karar Belediye Meclisi'nden oyçokluğu ile geçmişti.

Aralık ayı başındaki bu plan tadilinin ardından Doğan Grubu'nun sahibi olduğu Petrol Ofisi'nin Ümraniye'deki arazisine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir onay daha geldi. Belediye, Ümraniye'de planlanan metro istasyonu ve transfer merkezinin bulunduğu bölgede yer alan Aydın Doğan'ın şirketine ait arsadaki plan değişikliğini onayladı. Ihlamurkuyu'daki 28 bin bin 241 metrekarelik Petrol Ofisi'nin arsası, planlarda karayolları yol kenarı, orta yoğunluklu park, dinlenme ve konut alanı olarak görünüyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün plan tadilatı teklifiyle Ümraniye Ihlamurkuyu'da metro istasyonu ve transfer merkezi kurulması kabul edildi.

Emsal 0.7'den 2.5'e çıktı
Belediyenin onayıyla bölgeye rezidans ve alışveriş merkezi yapılmasına izin çıktı. Üstelik 0.7 olan emsal (arsa üzerine yapılabilecek inşaat metrekaresi) 2.5'e çıkarıldı. Bu hesaba göre daha önce 28 dönüm arsaya bodrum katlar hariç yaklaşık 19 bin 700 metrekarelik inşaat alanı yapılabilirken bu hak 70 bin metrekareye çıkarıldı. 50 bin metrekarelik bir avantaj yakalanmış oluyor, Çevredeki benzer rezidans projelerinde metrekare bedellerinin 4 bin dolar düzeyinde olduğundan hareketle Doğan'a sağlanan jestin boyutu 200 milyon dolar düzeyine ulaşıyor.

Altından metro geçecek proje
Projeyle İstanbul Ümraniye'de, ulaşımı rahatlatacak transfer merkezinin yapılmasına da karar verilmiş oldu. Projeye göre arazinin altından 5 katlı metro istasyonu geçecek. Yerin altındaki 3 kat da otopark ve otobüs durakları olacak. Doğan'a da metro istasyonundan çıkıştaki çarşıların mülkiyeti verilecek. Bunun karşılığında Doğan da 15 araçlık toplu taşıma peron yeri, bin 200 araç kapasiteli otopark, bir taksi durağını ücretsiz yaparak belediyeye terk edecek. Belediye, proje için 20.7 milyon doları Doğan'dan teminat bedeli olarak aldı.

Rezidans Ve Otel Yapabılecek
Ümraniye'nin en değerli arazilerinden biri haline gelen Tepeüstü mevkisinde Doğan'ın yapma imkânına kavuştuğu arsanın komşuları da önemli projeleri barındırıyor. Açılışında izdiham olan MedyaMarkt teknoloji marketini de barındıran M1 Meydan, mobilya ve dekorasyon mağazası Ikea ile yapımı devam eden Buyaka adlı konut, eğlence merkezi de aynı mevkisinin en önemli projeleri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydin-dogana-bir-jest-de-anadolu-yakasinda-yapildi_58057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!