Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aydın Hatboyu'na Üç Üst Geçit Yapılıyor

Geçtiğimiz aylarda Aydın Hatboyu Caddesi üzerinde karşıdan karşıya geçmek isterken tren çarpması sonucu bir vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından protesto gösterilerine neden olan üst geçit inşaatlarına başlandı.

Yeni Asır Gazetesi
Aydın Hatboyu'na Üç Üst Geçit Yapılıyor

Geçtiğimiz aylarda Aydın Hatboyu Caddesi üzerinde karşıdan karşıya geçmek isterken tren çarpması sonucu bir vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından protesto gösterilerine neden olan üst geçit inşaatlarına başlandı.

İTİRAZ YAPILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim 2010'da hizmete girmesi hedeflenen Aliağa-Menderes Raylı Sistemi Projesi kapsamında, hat boyunca kapatılmaya başlanan hemzemin ve korsan yaya geçitler yerine kullanılacak üst geçit projelerini hazırladı. Yayaların mağduriyetlerini önleyecek üst geçitlerin ihaleleri, semt sakinlerinin ölümlü kazanın ardından eylem yaptıkları Aydın Hatboyu'ndaki 3 üst geçitle başladı. Seyhan mahallesi (Buca), Binbaşı Reşat Bey mahallesi (Gaziemir) ve 9 Eylül mahallesi'ne (Gaziemir) yapılacak üst geçitlerin ihalesi Şubat ayında gerçekleştirildi. Ancak, ihale sonucuna "düşük fiyat sorgulaması" yapılmadığı gerekçesiyle Argon İnşaat ihaleye itiraz etti. Büyükşehir itirazı kabul etmeyince, bu kez itiraz Kamu İhale Kurumu'na (KİK) yapıldı.

YER TESLİMİ

Büyükşehir'in, İzmir Metrosu ve Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde daha önce aldığı ihale iptali kararlarıyla gecikmelere yolaçan KİK, bu sefer üst geçit ihalesini iptal etmedi. KİK, 18 Mayıs tarihindeki toplantısında, ihaleyle ilgili "düzeltici işlem" yapılmasına karar verdi. Büyükşehir, KİK'in gerekçeli kararına göre ihalede düzeltme yaptı. Ardından da geçtiğimiz Temmuz ayında yer teslimi gerçekleştirdi ve geçtiğimiz günlerde inşaatlara başlandı. Üst geçitlerin Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin devreye gireceği 29 Ekim tarihine yetişeceği belirtildi. Böylece vatandaşlar, ortalama 5 dakikada bir trenin geçeceği hatta, yaya üst geçitlerini kullanarak güvenli şekilde karşıdan karşıya geçiş yapabilecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydin-hatboyuna-uc-ust-gecit-yapiliyor_81799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!