Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aydınlı Grubu'nun Solarkent'i Kendi Elektriğini Üretecek

Tekstil ve hazır giyim sektöründe 44 yıldır faaliyet gösteren Aydınlı Grup, Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği Solarkent projesi ile kendi enerjisini üreten konutlar inşa ediyor. Enerji verimliliği ön planda tutularak hazırlanan Solarkent konutlarında güneş enerjisinden elektrik üreten solar paneller yardımıyla aydınlatmaya destek olacak elektrik

Radikal Gazetesi
2 Aydınlı Grubu'nun Solarkent'i Kendi Elektriğini Üretecek

Tekstil ve hazır giyim sektöründe 44 yıldır faaliyet gösteren Aydınlı Grup, Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği Solarkent projesi ile kendi enerjisini üreten konutlar inşa ediyor. Enerji verimliliği ön planda tutularak hazırlanan Solarkent konutlarında güneş enerjisinden elektrik üreten solar paneller yardımıyla aydınlatmaya destek olacak elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Emsal projeler arasında kapalı otopark alanı en yüksek proje olaran Solarkent’te 4 bin 300 metrekare ilave kapalı otopark alanı oluşturulacak. Bu gölgeleme alanı üzerinde yer alacak ve her biri 220W olan panellerden 2 bin 600 adet kullanılarak, yılda ortalama 780 bin kWh elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Ayrıca kurulu gücü 550 kW olan bir santral da inşa edilecek. Santralın maliyetinin arsa ve inşaat maliyetleri hariç 2 milyon 100 bin avro olduğunu söyleyen Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, “Üretilen elektrik ortak alanların aydınlatılmasında kullanılacak. Aidatlarda yüzde 60 azalma olacak” dedi. 

800 kişilik istihdam oluştu

Kavurmacı, 70 milyon TL’lik bir yatırım ile Solarkent’i hayata geçirdiklerini ve bu sayede yaklaşık 800 kişilik bir istihdam alanı oluşturduklarını söyledi. Solarkent’te 10 farklı tipte, 52-128 metrekare arasında değişen 866 daire bulunuyor. Kavurmacı, iki hafta önce satışa sunulan konutların yüzde 30’unun satıldığını belirtiyor.

Solarkent’te 1+1 dairelerin fiyatı 89 bin lira ile 119 bin lira arasında değişirken, 2+1 dairelerin fiyatı 135 bin lira ile 179 bin lira arasında, 3+1 dairelerin fiyatı da 190 bin lira ile 270 bin lira arasında değişiyor. Bu arada Aydınlı Grubu ikinci inşaat projesini yine İstanbul’da gerçekleştirmeyi planlıyor. Aydınlı Grubu, Çobançeşme’de iş ve ofis merkezi inşaa etmeyi hedefliyor.

‘Gökçek’e haciz yok’

Solarkent’in açışı sırasında soruları yanıtlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, BOTAŞ’ın Başkanı Melih Gökçek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 1.2 milyar liralık alacağı olduğu ve bunun için haciz davası açıldığı konusuna açıklık getirdi. Yıldız şunları söyledi:

“Bizdeki bilgi öyle değil. Bazı gazeteler yazmış. Ama şu anda 437 milyon lira civarında bir ödeme emri var kendi aralarında. Bildiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a borcu var ve ödeme emriyle alakalı bir yazı gitmiş. Bu, icra manasına gelmiyor. Zannediyorum, Ankara Büyükşehir Belediyesi de bunu mutlaka değerlendirecektir. Bu açıdan herhangi bir haciz falan yok.”

Çöpleri enerjiye dönüştürecekler

Taner Yıldız, TBMM’ye enerjiyle ilgili yeni bir kanun teklifi sunacaklarını belirterek, bu teklif yasalaşırsa, Türkiye’de bulunan bütün çöpleri toplayıp enerjiye dönüştüreceklerini anlattı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinli-grubunun-solarkenti-kendi-elektrigini-uretecek_69706.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • 2+1 metre kareleri ve ödeme tabloları nedir. bu konuda mail atar mısınız saygılar... sevki_karaman@hotmail.com YANITLA
  • daha ayrintili bir mail atarsaniz sevinirim bir de odeme sekilleri ayrintli olursa sevinirim saygilarimla. apohasdemir@hotmail.com YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!