Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayvalık’ta Rant Sofrası!

Çevre ve Orman Bakanlığı, Ayvalık ve Küçükköy sınırları içerisindeki 17 bin hektarlık Ayvalık Adaları Tabiat Parkı alanında “ince ayar” yapıyor. Bölgedeki mutlak koruma alanını daraltan 1/25 bin ölçekli uzun devreli gelişme revizyon planı, çevrecileri ve belediyeleri ayağa kaldırdı. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Planın ana aksları ile

Cumhuriyet EGE
Ayvalık’ta Rant Sofrası!

Çevre ve Orman Bakanlığı, Ayvalık ve Küçükköy sınırları içerisindeki 17 bin hektarlık Ayvalık Adaları Tabiat Parkı alanında “ince ayar” yapıyor. Bölgedeki mutlak koruma alanını daraltan 1/25 bin ölçekli uzun devreli gelişme revizyon planı, çevrecileri ve belediyeleri ayağa kaldırdı. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Planın ana aksları ile ruhu, felsefesi ve yaklaşımı 180 derece değiştirilmiştir” dedi.

Ayvalık'ın 22 adasıyla Şeytan Sofrası'nı da kapsayan ve çoğunluğu hazine arazisi olan tabiat parkındaki yeni düzenlemeler, yatırıma ve satışa açık bırakıldığı gerekçesiyle tepki çekti. Küçükköy Belediye Meclisi, Çevre ve Orman Bakanlığı'na 26 madde halinde sunduğu itirazlarını kabul ettirememe durumunda hukuksal mücadele başlatma kararı aldı.

Yeni düzenlemeyle yerleşim alanlarının ve ekolojik yapının tabiat parkıyla bütünlüğünden vazgeçildiği savunan belediyenin karşı yazısında, “Koruma kullanım dengesi koruma aleyhine defalarca ihlal edilmiştir” denildi.

Bakanlığa gönderilen itiraz yazısında şu görüşlere yer verildi:

"Tabiat parkında yer alan yerleşimlerin turizm ve tarımsal faaliyetlerinin zararlarının önlenmesi gerektiği ifade edilmiş; ancak devam eden düzenlemelerde zararları artıracak düzenlemelere gidilmiştir. 2004 yılında hazırlanmış olan gelişme planının kararları son hazırlanan revizyon planının bölgeleme kriterleri değiştirilmiştir. Eklenen mülkiyet kriterlerinin gerekçesi belirtilmemiştir. Taşıt trafiğinin artması için herşey yapılmıştır. Revizyon planında mutlak kullanma ve sınırlı kullanma alanlarına ilişkin kriterlerin baştan aşağı değiştiği, koruma kullanma dengesinin bozulduğu açıktır. Bu düzenleme ile mutlak koruma hususu derin yara almıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalikta-rant-sofrasi_74352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!