Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azerbaycan Şeki Han Sarayı'nın Yapımının 250. Yılını Kutluyor

Azerbaycan'da, ülkenin mimari incisi sayılan Şeki Han Sarayı'nın yapımının 250. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

yapi.com.tr / AA
1 Azerbaycan Şeki Han Sarayı'nın Yapımının 250. Yılını Kutluyor Foto: Vugar Novruzoğlu (AA)

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Şeki Valiliyi tarafından tarihi Yukarı Kervansaray'da düzenlenen etkinliğe, Azerbaycan Kültür Bakanı Ebülfes Garayev, Şeki Valisi Elhan Usubov, milletvekilleri, Brezilya, Pakistan, Küba, Litvanya'nın büyükelçileri ve birçok ülkenin diplomatik misyon temsilcileri katıldı.
 
UNESCO uzmanları tarafından, Dünya Kültür Mirası listesine alınmak üzere incelemelerin başlatıldığı Şeki Han Sarayı, Azerbaycan Ortaçağ mimarisinin en önemli anıtlarından sayılıyor. Han Sarayı, Şeki Hanlığının kurucusu Hacı Çelebi Hanın torunu Muhammed Hüseyin Han Müştag tarafından 1762 senesinde yazlık ikametgah olarak inşa edildi. Şeki'nin Çar ordusu tarafından işgalinden sonra Ruslar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılan saray, Sovyetler döneminde müze olarak kullanılmaya başlandı. Bu dönemde birkaç kez restorasyon yapılmasına rağmen bakımsız kalan sarayda, Azerbaycan bağımsızlığını elde ettikten sonra kapsamlı çalışmalar yapılarak eski güzelliğine kavuştu.
    
Çevresi surlarla çevrili , iki kat, altı oda ve iki aynalı balkondan oluşan sarayın salon ve oda duvarları renkli işlemeler, motifler, savaş sahnelerinin yansıtıldığı duvar resimleriyle süslü.

Ahşap çıtalar arasına çeşitli renklerde cam monte edilerek yapılan geometrik desenli saray pencereleri, "şebeke" adı verilen el sanatlarının en nadir örneklerinden. Pencerelerdeki şebekelerin her metrekaresi birbirine geçmiş beş bin çıta ve cam parçasından oluşuyor. Odalarda bulunan savaş ve av tasvirleri mekana farklı bir güzellik katıyor. Sarayın önemli özelliklerinden biri de yapımında çivi veya herhangi bir yapıştırıcı madde kullanılmamış olması.
    
Saray önünde bulunan ve "Han Bağı" adı verilen bahçedeki havuzun iki yanında, yaşı saraydan da eski olan, 1530 senesinde dikilmiş ve halk tarafından "Han Çınarı" diye isimlendirilen biri 34, diğeri 42 metre yüksekliğinde iki çınar ağacı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azerbaycan-seki-han-sarayinin-yapiminin-250-yilini-kutluyor_100774.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Fransa'da hiçbir tarihi binanın görüntüsünü engelleyecek ağaç bulamazsınız. Ne foto alınabilir ne de bütünleşik olarak algılanabilir. Bu konunun üzerinde analiz yapmak yetkililere düşüyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!