Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azeri Mimarlar Erzurum'a Hayran Kaldı

Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç'ın davetlisi olarak Erzurum'a gelen Azerbaycanlı misafirler kentteki Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Aziziye Tabyası, Erzurum Kalesi gibi tarihi ve kültürel eserlere hayran kaldılar.

Yeni Şafak Gazetesi
Azeri Mimarlar Erzurum'a Hayran Kaldı

akutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç'ın davetlisi olarak Erzurum'a gelen Azerbaycanlı misafirler kentteki Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Aziziye Tabyası, Erzurum Kalesi gibi tarihi ve kültürel eserlere hayran kaldılar.

Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç'ın davetlisi olarak Erzurum'a gelen Azerbaycan'lı eski milletvekili ve emekli elçi Vagif Kasımoğlu, Türkiye Mühendisler Birliği Genel Başkanı ve Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Başkanı İlyas Demirci, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı ve Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Başkan Yardımcısı İbrahim Terzioğlu, kentteki tarihi ve kültürel yerleri gezerek, incelemelerde bulundu.

Kasım ayında Azerbaycan'da düzenlenecek olan Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nda Erzurum'un tarihi dokusunun işleneceği, bu nedenle Erzurum'un kültür mirasını incelediklerini belirten Türkiye Mühendisler Birliği Genel Başkanı ve Kurultay Başkanı İlyas Demirci, “Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Türk tarihi ve kültürü açısından ender eserler. Türk kültürü ve estetiğinin ince işçiliğini bu eserlerde görebiliyoruz. Erzurum bu bağlamda büyük bir öneme sahip. Bu yıl düzenlenecek olan Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik kurultayında Erzurum şehri'de işlenecek. Kurultay öncesi eserleri görmek istedik. Yakutiye Belediye Başkanımız Fahrettin Atınç'ın ilgisiyle eserleri birbir gördük. Aziziye Tabyası, Erzurum Kalesi de örnek eserler arasında. Bu mirasın mutlaka yaşatılması gerekiyorî dedi. Azerbaycan'lı Vagif Kasımoğlu ise Erzurum'un kültür dokusu ve ağız özelliği açısından Azerbaycan'ın Şeki şehriyle örtüştüğünü görmekten memnuniyet duyduğu söyledi. Üç Kümbetleri ziyareti sonrası Sultan Melik mahallesinde halkla konuşan Kasımoğlu, “Şeki'de de aynı Erzurum ağzı kullanılmaktadır. Gelirem-gidirem bana hiç yabancı gelmedi. İki şehrin aynı kültür coğrafyasında olması dikkat çekici. Erzurum'u görmeyi çok arzuluyordum." diye konuştu.

Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Terzioğlu'da Erzurum'un kültür mirasının daha hassas korunmasının şart olduğunu söyledi. Eserler hakkında heyete Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Doç. Dr. Cengiz Alyılmaz rehberlik etti.

Fahrettin Atınç, Erzurum'un Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayına konu olmasının kendileri içinde mutluluk olduğunu belirterek, “Vagif Kasımoğlu, İlyas Demirci ve İbrahim Terzioğlu'nu misafir etmekten bende mutluluk duydum. Şehrimizin önemli bir platformda konuşulması, tarihi ve kültürel mirasımızın dünyaya ve Türk dünyasına taşınması önemli bir olay. Azeri lehçesiyle bizde konaklarımıza kültür mirasımızı tek tek dolaştırıp çorbaya tuz atıyoruz" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azeri-mimarlar-erzuruma-hayran-kaldi_57031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!