Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azınlık Arazisine 20 Blokluk Site

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir azınlık vakfı, arazisine kat karşılığı inşaat yapıyor. Uyum yasaları çerçevesinde alınan izinle Ulus Dereboyu’ndaki Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait araziye 20 blokluk ’Lotus Sitesi’ kuruluyor.

Hürriyet Gazetesi
Azınlık Arazisine 20 Blokluk Site

umhuriyet tarihinde ilk kez bir azınlık vakfı, arazisine kat karşılığı inşaat yapıyor. Uyum yasaları çerçevesinde alınan izinle Ulus Dereboyu’ndaki Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait araziye 20 blokluk ’Lotus Sitesi’ kuruluyor.

Avrupa Birliği’yle uyum yasaları çerçevesinde yapılan değişiklik sonrası Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir azınlık vakfı arazisine kat karşılığı inşaat yapılıyor. Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait araziye 20 blokluk ’Lotus Sitesi’ yapılacak. Sitenin ilk harcını dün düzenlenen törenle, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II koydu.

AB uyum yasaları çerçevesinde azınlık vakıflarının durumlarıyla ilgili bir çok yeni düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeler arasında vakıfların mülk edinmesi, mülklerini kullanmasıyla ilgili yenilikler de yer aldı. Bunların sonucunda da ilk uygulama dün gerçekleşti. Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait Ortaköy, Ulus arasında bulunan 45 bin 590 metrekarelik arazi, 2762 sayılı Vakıflar Kanunu ile 4771 ve 5778 sayılı uyum yasaları çerçevesinde Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayıyla ’Hayrat’ olan statüden ’Akar’a çevrildi. Arazi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 19 Nisan’da verdiği izinle kat karşılığı müteahhit Mehmet Uyanoğlu’na devredildi.

Vakıf yetkilileri, cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez bir azınlık vakfının, kat karşılığı izni alarak mülkünü değerlendirmesine imkan verildiğini söylediler.

Vakfa 85 daire
Her biri 10’ar daireden 20 blok yapılacak olan Lotus Sitesi’ndeki Lotus Evleri’nden Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na bahçe dubleksi, çatı dubleksi ve normal daire olarak 85 daire ile 6 bin 75 metrekare arazi üzerine yapılacak 17 bin 108 metrekarelik açık-kapalı spor alanlarıyla ticari alanın tamamı verilecek. Toplam inşaatın yüzde 54.39’unu alacak olan vakıf, ayrıca müteahhitten inşaat süresince aylık 18 bin dolar kira alacak.

12 Haziran’da Beşiktaş Belediyesi’nden alınan inşaat izniyle dün temel atılan Lotus Evleri’nin 3 yılda tamamlanması planlanıyor.

Dubleks daireler 600 bin dolar
Lotus Evleri’nin yapılacağı Ulus ile Ortaköy Dereboyu arasındaki arazi, İstanbul’un fiyatı en yüksek yerlerinden. Lüks konutlarla çevrili bölgede, dubleks daireler 500-600 bin dolar (Yaklaşık 800-960 bin YTL) fiyatla satılıyor. Burada, 120 metrekare 3 oda 1 salon daireyi almak için en az 300 bin dolar yani 480 bin YTL’ye yakın para ödemek gerekiyor.

Üst katlarından İstanbul Boğazı’nı görecek Lotus Evleri, Ulus Vadi Konutları, Eker Sitesi ve çevredeki çok sayıdaki süper lüks sitelere komşu olacak. Konutlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam eden yürüyüş yolları, dereler ve göletlerden oluşacak Ortaköy Vadisi Projesi’ne de birkaç dakika yürüme mesafesinde. Konumu ve yeni olması nedeniyle konutların, çevredeki benzerlerinden daha da pahalı satılabileceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azinlik-arazisine-20-blokluk-site_46422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!